Tyhle příběhy
se staly.
Anonymní výpovědi studentek, studentů a vyučujících českých škol. Každý příběh jsme přečetli a zveřejnili se souhlasem autora.
Zažili jste něco takového?
Sdílený příběh
já jsem sice už ze střední pryč 2 roky, ale na naší ********** se také ví, že několik chlapů učitelů třeba vypisuje holkám, a jedna čtvrťačka na konci roku po party s učitelema dostala pozvánku do kabinetu matikáře kterej tam u sebe spal tu noc… Angličtinář má třeba na holky neustále sexuální narážky, a taky se o něm ví. Zeměpisář si i dokonce jednu svojí studentku před lety vzal za ženu🙂🙂 No, určitě to není normální protože tam chodí 15-19 letý děti!!! Hrůza a děs, a nejhorší na tom je, že si na to lidi už prostě zvykli a berou to, a neřeší. Jen si z toho dělaj memes a smějí se tomu už.
Jak se to řešilo?
neřešil
Zažili jste něco takového?
stalo se to někomu, koho znám
Sdílený příběh
Na základce byl učitel, který s náma holkama vždycky tak nějak flirtoval a machroval. Byl to docela slizoun. V našem ročníku, když jsme byli v devítce, tak si s jednou holkou začal psát, zval si ji do kabinetu a tak. Pokud vím, tak spolu nespali, šlo jen o to psaní a flirtování a nadržování v hodinách. Jednou na ni měl jiný spolužák před ním nějakou narážku a tenhle učitel k němu přišel a vlepil mu facku tak, že měl na tváři otisk jeho ruky. Už je to dlouho, ale tenhle učitel pořád učí a jeho chování je takové veřejné tajemství. Slyšela jsem, že se to pak dělo znovu, rodiče jedné žačky před pár lety dokonce podali trestní oznámení, ale nakonec se nějak dohodli a asi ho stáhli a zase se to zametlo pod koberec. Říkalo se, že ho za něco takového z jedné školy už vyhodili před tím, než začal učit na té naší. Mimochodem měl manželku a děti, jeho dcera chodila do stejného ročníku jako já. Není to sice tak strašný příběh, jako sdíleli jiní, ale myslím si, že to pořád stojí za zmínku.
Jak se to řešilo?
Kromě trestního oznámení, které podali rodiče jedné žačky a pak ho zase stáhli, a vyhazovu z předchozí školy to nikdo neřešil, ačkoliv to bylo a je veřejné tajemství a všichni o tom věděli.
Zažili jste něco takového?
stalo se to mně
Sdílený příběh
Nejsem oběť "typického" obtěžování ze strany vyučujícího, ale spíš groomingu a manipulace. V letech 2012 - 2016 jsem chodila na **** gymnázium, kam tehdy přišel nový, mladý učitel dějepisu/občanky. Bylo mu cca 29 let. Obecně to byl zábavný a kvalitní vyučující, s dobrým výkladem a zájmem interagovat se studenty, diskutovat, probírat témata i mimo hodinu. Jako dějepisný nerd jsem se s tímto vyučujícím přirozeně hodně bavila. Současně tento vyučující fotil a založil fotografický kroužek, kam jsem chodila, protože mě focení bavilo. Postupně nastávaly situace, kdy jsme spolu trávili čas fotografickou vycházkou i mimo školu, potkávali jsme se o prázdninách apod. Jednou jsme byly fotit nějaké skály a vyučující pronesl, že s takovým pozadím (příroda) by se hezky fotil akt... Nikdy sice nedošlo k dotekům apod., ale na vztah učitel-student to bylo poměrně nestandardní "přátelství". Zároveň jsme pak probírali i poměrně osobní témata, včetně romantického života, někdy sexuality (nikoliv sexting), byl to člověk, kterému jsem se hodně svěřovala, běžně jsme spolu chatovali na FB. Školou šly samozřejmě drby, že spolu spíme, ale nikdo na mě neútočil a mě to přišlo spíše vtipné. Zároveň vyučující tyto drby ještě z legrace přiživoval a vlastně se z toho stala taková naše zábava. "Všichni si myslí, že spolu spíme a my jsme na sebe přitom nikdy nešáhli, to je ale sranda!" Vyučující obecně i s některými kolegyněmi vyučujícími jednal jakože zábavně rádoby nevinně flirtovně. Já ale měla vztah s člověkem mimo prostředí školy a vyučující měl tehdy také dlouholetou přítelkyni. Před čtvrťákem můj vztah skončil a v průběhu čtvrťáku se tuším se svou přítelkyní rozešel i vyučující. Pravděpodobně z jeho strany docházelo k nějakému slovnímu flirtování se mnou, ale já jsem to chápala jako srandu, protože jsem si nepřipouštěla, že by to ve své pozici mohl myslet vážně. Byla jsem v tomhle směru hrozně naivní. Pamatuji si ale na okamžik, kdy už bylo kolem maturit, čtvrťáci neměli co dělat, hodiny byly spíše volnou zábavou. Bavili jsme se spolu o něčem na chodbě a kolem nás prošla jiná vyučující, která vyučujícího moc nemusela, vlastně ho spíš nesnášela. V tu chvíli vyučující navrhl, že uděláme vtípek, aby měla o čem mluvit. Já jsem byla pro, aniž bych tušila, co se stane. Pak mě přitlačil ke zdi, stál blízko u mě a flirtovně, až slizce mi pohladil vlasy. Na povrch jsem dělala, že jasně, je to zábava, ale moje guts ...oh damn, flight or flight reflex kicked in immediately. Cítila jsem, že něco není OK. Říkala jsem si jasně, byla to sranda. Zpětně si myslím, že to pan vyučující myslel 100 % vážně a já to jen neviděla. Po maturitě jsme spolu stále byli v kontaktu, šli jsme do kina na moje narozeniny nebo na brunch. Já to vnímala, že spolu trávíme čas kamarádsky. Vyučující tam asi viděl vztahový potenciál. Když jsem se už jako ex-maturantka šla podívat na maturitní ples, domlouvali jsme se, že bych u něho mohla přespat a mohlo by z toho něco být asi jako FWB. Nakonec jsem vycouvala, nechtěla jsem a pan vyučující mě tedy upřímně ani nikdy nepřitahoval. Byli jsme nicméně v kontaktu dál. Z jeho strany kontakt přestal okamžitě, když jsem mu řekla, že jsem si našla nového přítele. Bylo to zvláštní a když nad tím zpětně přemýšlím, i to co se dělo bylo špatně a divný a mimo. Zpětně vidím tu manipulaci, získávání důvěry, vytváření prostředí kdy je všechno legrace a kdy nejsou hranice a zábrany znatelné. Ale dodgla jsem bullet. Pan vyučující se dal následně dohromady s jinou bývalou studentkou, hodně citlivou a emočně labilní slečnou, která byla o ročník pode mnou, o které věděl, že se jí líbí. Měli spolu psa a asi regulérní vztah. V průběhu času jsem se dostávala k informacím, že pan vyučující má už zcela běžně vztahy a aférky se studentkami, které od prváku groomuje a k nějakým fyzickým projevům už dochází i v prostředí školy. Teď je to 10 let od maturity. Vyučující si vzal svojí studentku. Věkový rozdíl musejí mít alespoň 15 let. Zároveň údajně dále dochází k aférkám ve škole. Vyučující je nyní v pozici zástupce ředitele. Sám ředitel je jeho kamarád. Je mi z toho špatně.
Jak se to řešilo?
Zřejmě nikdo nikdy, resp. docházelo ke konfliktům v učitelském sboru, ale to je vše.
Zažili jste něco takového?
stalo se to někomu, koho znám
Sdílený příběh
moje tridni byla lesba, ktera nabalovala maly holky, typicky tak 13-14, ale jednu moji kamaradku zacala balit uz od jejich 11, kdy ji psala denne pres messenger a postupne i na dalsich sitich, vidaly se i mimo skolu, a ta kamaradka z toho ofc nemela rozum, protoze ji bylo 11 a ona ta ucitelka byla mezi deckama oblibena, protoze s nima udrzovala vic takovy pratelstky vztah nez autoritativni, kazdopadne kdyz ty kamosce bylo asi 14, tak ji moje tridni zacala vykladat, s kolika svyma studentkama chodila a jak to bylo super a ze ji mrzi ze ted a nikym nechodi a tak. Ta kamoska pak nakonec odesla z gymplu nekam jinam, a ted si rika wtf co to melo bejt. Tohle je neco co vim primo od ni ale urcite je toho mnohem vic, vsichni to tak nejak vedeli na ty skole o ni, ona jeste vede skautsky oddily s detma, a nekdo mi rikal, ze tam mela problemy, protoze ji kolegove nemeli radi (z duvodu toho, ze tam nabalovala maly deti) a ona to vzdycky prevratila do toho, ze jsou homofobni, ze ji nemaji radi, protoze je na zeny…
Jak se to řešilo?
vubec nikdo nijak. ale rikam si ze o tom musi mega vedet vsichni
Zažili jste něco takového?
slyšel/a jsem o tom/mluvilo se o tom na naší škole
Sdílený příběh
Chodím na střední školu. Vyučuje zde jeden učitel, který se prý chová dost náklonně ke studentkám a má na ně v hodinách i úchylné narážky, taky si je často zve do kabinetu, někoho tam dokonce zval i na koncert atd... Holky se ho bojí a je jim jeho chování velice nepříjemné.
Jak se to řešilo?
Za ty slečny to řešil jejich spolužák na našem studentském parlamentu, protože ony mají strach. Sepisovali jsme to a předávali vedení, nyní čekáme na vyjádření. Nicméně již dříve na to dotyčné slečny řešili se svojí třídní učitelkou, která na základě toho s tím učitelem promluvila a řekla to i vedení, ale k ničemu to nevedlo. Učitel se jejich třídní teď vyhýbá a dál v tom pokračuje a vedení školy jen řeklo, ať s ním ty slečny nechodí samy do kabinetu.
Zažili jste něco takového?
stalo se to mně
Sdílený příběh
Díky bohu jsem se nikdy nesetkala s něčím úplně hrozným. Ale jednou, když mi bylo tak 15, jsme s kamarádkou dobrovolničily na Dni otevřených dveří. Musely jsme mít školní trička, které mají z nějakého důvodu větší výstřihy, než by pro mladé holky asi bylo vhodné. Učitel, který na nás dohlížel, měl komentáře (už si nepamatuju přesné znění), že jsme "s€xy" atd. Pro patnáctileté holky poměrně nepříjemný zážitek. Další nehezká zkušenost, která už je ale někoho jiného, byla s jedním učitelem, který byl občasnými nevhodnými komentáři také na škole nechvalně proslulý. V narážce na podávání injekcí na ředění krve jedné ze studentek řekl, že "rád píchá studentky". Úžasný, vážně.
Jak se to řešilo?
Ačkoliv jsem situaci sdělila svému třídnímu učiteli, nic se nestalo, a ještě dlouhou dobu poté si ze mě dělal legraci.
Zažili jste něco takového?
stalo se to mně
Sdílený příběh
Chodila jsem na víceleté gymnázium v Praze, dokončila jsem ho v roce 2013, takže doufám, že se od té doby situace zlepšila. Až zpětně jsem schopná reflektovat, že to, co se dělo, bylo za hranou a že se to dít nemělo. Kromě celoškolních drbů, že někteří učitelé chodí se studentkami a jeden učitel údajně osahával studenty kluky – to nemůžu potvrdit – nás také učil češtinář, který mimo vyučování psal několika studentkám od nás ze třídy včetně mě přes messenger na facebooku, zval nás na rande a komunikace měla sexuální podtext, snažil se nás svést nebo snad k něčemu vyprovokovat. Mohlo nám být mezi 16 a 18, a protože jsme se cítily dospělejší, něž jsme byly, většinou jsme ho odmítly, řekly si to mezi sebou, a zasmály se mu, že je to zoufalec. K žádnému fyzickému kontaktu v mém případě nedošlo, ale zpětně to hodnotím jako naprosto nevhodné, nebezpečné a predátorské a zneužití pozice moci. Je mi na blití z toho, že jsme to se spolužačkami prostě nějak přijaly za „normální“ a přizpůsobily se tomu, že tak se muži prostě chovají. A co hůř, muži, kteří jsou vůči nám v pozici autority a mají nás vzdělávat; a místo toho je musíme více či méně diplomaticky odmítat.
Jak se to řešilo?
Protože jsem mu na zprávy odpovídala, myslela jsem si, že to nemůžu nikomu nahlásit a že se přeci nic tak hrozného nestalo. Kdybych se mohla do této situace vrátit znovu s tím, co vím o konsentu a predátorství teď, zkusila bych to někomu nahlásit, ale nevím, zda by to někam vedlo.
Zažili jste něco takového?
slyšel/a jsem o tom/mluvilo se o tom na naší škole
Sdílený příběh
Situace u nás ve škole nebo přímo ve třídě se dá říct že je složitá. I když se nejedná o obtěžování ale spíš o znevýhodňování chtěl jsem to s vámi sdílet. Učitel mladý (20 let) minulý rok maturoval a teď nám dělá učitele, začal chodit s naší spolužačkou a teď z jeho hodin nemáme nic jiného než peklo. Moc se spolužačkou nevycházíme má svoji skupinku lidí a nikoho jiného k sobě nepustí. Jde o to že my nemáme rádi ji a ona nás, a pak to dopadá až k hodinám kde máme toho učitele s kterým chodí a dokonce u něj bydlí, od té doby co to tak je tak se některým lidem zázračné zlepšili známky (včetně její) a některým zase zhoršili a převážně lidem který s ní moc dobře nekamarádí. Jednu hodinu dokonce známkovala testy ona sama a její přítel/ náš učitel jen ťukal známky, a doslova jsme ji slyšeli jak říká "ten na mě byl neprijemnej dej mu pětku". Během hodin nás nikdo neučí a jen sedí vedle sebe a dávají jsi pusinky což do školního prostředí opravdu nepatří. A to není všechno ale už by to bylo moc dlouhé psaní, snad jsem zmínil vše důležité co by mělo být slyšeno.
Jak se to řešilo?
Ano stížnosti šli už k vedení školy od studentů, a dokonce se to zmínilo I inspekci která u nás nedávno byla. Vedení s tím nic neudělalo jen mu něco málo řekla ale akorát se situace zhoršila, a inspekce? Taky vůbec nic nevyřešila.
Zažili jste něco takového?
stalo se to někomu, koho znám
Sdílený příběh
1) Učitelka na gymnáziu (cca 40 let) navázala sexuální vztah s žákem (16), zůstali spolu, rozvedla se kvůli tomu s manželem (také jejím bývalým žákem), se kterým měla dítě. 2) Učitel literatury a dějepisu na gymnáziu byl fascinován sexem. Když jsme probírali např. autory poezie, věnoval hodně času probírání těch básní, které popisovaly ženské tělo a sex. Očividně tím byl fascinován a chtěl, abychom o tom s ním mluvili. Při hodinách dějepisu zase dlouho přednášel o starém "právu první noci". Byla jsem teenager, ale zpětně si vybavuji pocit, jako by ženy tolik nerespektoval a vnímal je jako jiné bytosti. Jedné spolužačce, která neznala odpověď na jeho otázku, řekl: "Ale hlavně že Vám to moooc sluší." Na hodinách si také sedal na první lavici s rozkročenýma nohama, takže my, co jsme seděly v druhé lavici, jsme mu musely koukat přímo do rozkroku.
Jak se to řešilo?
1) Tu učitelku vyhodili. 2) Jedna spolužačka s námi dala dohromady stížnost. Báli jsme se, nechtěli jsme být trapní. Ve stížnosti ale bylo zmíněno jen sezení na první lavici (problém s rozkrokem), a pak nějaké jiné věci ohledně učení. Nakonec se nějak zorganizovala diskuze, které šla jiným směrem, moc si to už nepamatuju. Ale myslím, že už si pak na první lavici nesedal. Té spolužačce, která stížnost vedla, dával sodu.
Zažili jste něco takového?
stalo se to někomu, koho znám
Sdílený příběh
Na našem gymnáziu bylo naprosto ustálené, že jeden profesor měl svoji milenku od prváku do čtvrťáku. Ženatý, děti, nevadilo mu to. Pak nastoupil další, mladší, ten chodil se studentkou od prváku, pak chodil s další. Tu si pak až za pár let vzal. Další profesor si vzal jinou svoji studentku. Jediný problém měl profesor, který kradl v sámošce. Ty holky přeci nikdo do ničeho nenutil. Elita národa. My měli ale naprosto rozhozené hodnoty a hierarchii, autority.
Jak se to řešilo?
Ne
Zažili jste něco takového?
slyšel/a jsem o tom/mluvilo se o tom na naší škole
Sdílený příběh
Povídá se, že tělocvikář měl sex se studentkami maturitního ročníku
Jak se to řešilo?
co vím tak ne
Zažili jste něco takového?
slyšel/a jsem o tom/mluvilo se o tom na naší škole
Sdílený příběh
Měli jsme na základní škole učitele, který měl od 7. třídy studentku, kterou poznal, když ji bylo 12 a poté v 9. třídě (údajně podle jeho slov až v 15) s ní začal romanitcký vztah, který vedl až k jeho nucenému odchodu ze školy. Dívka byla mladá a ke svému učiteli vzhlížela a vztah byl tak zcela kontrolvaný z jeho strany.
Jak se to řešilo?
její rodiče o tom věděli a byli s tím v pohodě, jakmile se to však dozvěděla škola, učitele vyhodili.
Zažili jste něco takového?
stalo se to někomu, koho znám
Sdílený příběh
Učitel měl sexuální vztah se svou nezletilou žačkou, vyhodili ho kvůli tomu že školy a naše škola ho poté vzala učit k sobě. Od té doby už zas "chodí" s nějakou žačkou.
Jak se to řešilo?
Škola to neřeší, byli ti co mu dali práci poté co ho jinde kvůli tomu vyhodili, takže o tom určitě vědí.
Zažili jste něco takového?
stalo se to někomu, koho znám
Sdílený příběh
Učitel tělocviku pravidelně dlouhodobě osahává studentky (náctileté holky), verbálně je obtěžuje, kouká se na ně když cvičí - pro něj asi vzrušující - jógu (očividně s úmyslem jim koukat na zadky, poté co se šel sprchovat s dívkami po nějakém školním sportovním utkání mu na několik let bylo i zakázáno učit dívky, dokud mu to nyní zas nepovolili. Samozřejmě neubližuje jen dívkám, je vulgární a napadá chlapce, kterým něco třeba nejde (i když se očividně snaží) a ostatní co ho nějak štvou, je otevřeně rasista, sexista, homofob.
Jak se to řešilo?
Jediné co škola řešila bylo jeho sprchování se s dívkami na školním sportovním utkání a řešila to tím že na pár let nemohl učit dívky, nyní zas může. Učitelé na naše stížnosti reagují slovy o tom jak on jen dělá svou práci a pomáhá nám cvičit. Školní psycholožka, která dříve na této škole učila a zažila ho, na tyto stížnosti reaguje tím, že sice ví co ten učitel dělá, že to také zažila, ale že se nedá nic dělat a musíme to vydržet.
Zažili jste něco takového?
stalo se to někomu, koho znám
Sdílený příběh
Učitel pravidelně zve (dá jim vstupenku/nechá je dostat se tam bez ní) na maturitní plesy náctileté holky a tam je (které jsou samozřejmě pod vlivem) osahává, verbálně obtěžuje atd. Škola to ví, učitelé ho nesnáší ale neřeší to, a naopak se tomuto hovadu daří být hlavní organizátor všech maturitních plesů (žáci je musí organizovat s ním a vše jde přes něj a on následně rozhoduje kdo dostane kolik lístků atd.)
Jak se to řešilo?
Všichni to ví, neřeší to, jen se to zhoršuje.
Zažili jste něco takového?
slyšel/a jsem o tom/mluvilo se o tom na naší škole
Sdílený příběh
Na nějakém sportovním utkání školního dívčího týmu, se šel tělocvikář (starej toxickej macho chlap s rodinou, jehož práce je čistě o tom že sahá na malé děti a verbálně je napadá a obtěžuje) se šel po utkání sprchovat do sprch za dívkami.
Jak se to řešilo?
Když se to škola dozvěděla, zakázali mu učit dívky, ale POUZE NA PÁR LET A TEĎ JE ZAS UČÍ.
Zažili jste něco takového?
stalo se to někomu, koho znám
Sdílený příběh
Dívky (tou dobou náctileté děti) na tělocviku cvičily pouze cviky které jim mají "pomoci s rozením", které obsahovaly hlavně vystrkování zadku na pány tělocvikáře, kteří se vždycky v tu chvíli náhodou přišli podívat, jak se jim daří (učili opodál zrovna jinou třídu, odešli a šli se koukat). To samozřejmě prokládali nevhodnými narážkami na na holky o tom jak si musí "pořádně vycvičit vycvičit svojí prdel" pro svého budoucího manžela a jak se jim to bude hodit až budou rodit. Kluci na jejich hodinách normálně hrají fotbal, běhají a skáčou do dálky.
Jak se to řešilo?
Nikdo to neřeší, když se tím svěřujeme učitelkám učitelům a dalšími školnímu personálu, obhajují to, protože to je přeci "to co mají učitelé tělocviku dělat, pomáhat dětem cvičit svá těla"
Zažili jste něco takového?
slyšel/a jsem o tom/mluvilo se o tom na naší škole
Sdílený příběh
Náš třídní učitel spal se studentkou v jejím 3. ročníku. Do třídy ji i přinesl spodní prádlo. Po její maturitě spolu stále spali. Spolužačka ho v kabinetu načapala jak si prohlíží její nudes. Vše jsme nahlásili. Navíc má zvláštní narážky na mě a mé kamarádky. O angličtině nám říká "babes".
Jak se to řešilo?
Vedení to ví ale nikdy se s tím nic nedělo. Bohužel je harašení u nás běžné takže by se musela vyhodit čtvrtka učitelského sboru (všichni jsou muži).
Zažili jste něco takového?
stalo se to někomu, koho znám
Sdílený příběh
Moje spoluzacka byla sexualne zneuzivana jejim otcem, ktery byl telocvikar na teto skole. Asi 8 let chodila do skoly s viditelnymi modrinami, selhala skola, OSPOD, kriminalka a dokonce i znalkyne. Utekla z domu, nahlasila to na policii a skola se vyrazne postavila za jejiho otce. Ja a dve moje dve kamaradky jsme ji pomahaly, bydlela u nas. Byla jsem na vyslechu, byla jsem s ni u znalkyni, prochazela jsem s ni timto procesem, kde byla velka sekundarni viktimizace . Kriminalka pro Prahu na Vysehrade to pak dodelala uplne, kdyz bez vedomi advokatu si ji pozvali na dle nich 15 minutovou seznamovaci schuzku (pripad kvuli zavaznosti predali z Prahy 4 na Prahu), kde na ni ve skutecnosti kriminalistka kricela, jestli si to nevymyslela a jestli nema jen bujnou fantazii. Na obranu rozzlobenym advokatum rekli, ze to zkusili, kdyby nahodou:) Po tomto sla jeji spoluprace oknem uplne.
Jak se to řešilo?
škola se otočila zády, otec byl dobrým přítelem pana ředitele ( pan ředitel je kněz a byla to škola katolická)
Zažili jste něco takového?
stalo se to mně
Sdílený příběh
Kamarádka byla na střední škole (myslím, že v prváku) na lyžáku v Rakousku. Jejich učitel zeměpisu (poměrně stereotyp: obézní, 40+ let, knírek) měl večer hlídat chatu kde spali a kontrolovat v čase kdy nastala večerka. Obcházel všechny pokoje, ale nejvíce času strávil vždy u dívčího pokoje (u kluků byl 2minuty, u holek klidně 15minut). Vždy stál tak podezřele mezi dveřmi a hrozně moc si chtěl povídat. Na to by nebylo nic tak divného, akorat že měl oblečené na horní polovině těla pouze propocené tričko a na dolní polovině pouze trenky. Chápu, že to nemusí nic znamenat, ale v daný moment to bylo pro všech 5 holek na pokoji hodně znepokojivé. Ještě se podělím o můj vlastní příběh z jiné střední školy. Vím, že to je pouze náhoda, ale opět se jedná o učitele (40+let) zeměpisu. Bohužel, kvůli těmto dvou případům ve mě zůstala jakási myšlenka, že je asi mezi učiteli zeměpisu větší koncentrace divných lidí (dle mé zkušenosti divných mužů). Zpět k příběhu. Můj učitel zeměpisu v hodinách velmi sledoval mé spolužačky, pokaždé v hodině chodil po třídě nebo seděl na lavici a ruce měl v kapsách, což mu přes rifle zvýrazňovalo jeho přirození. Nejradši měl když spolužacka šla k tabuli, nebo stála u tabule a psala na ní. Celá třída jsme viděli, že učitel někdy holkám kouká na zadky.
Jak se to řešilo?
Ne, nic se neřešilo. Pouze o tom mluvili ostatni spolužáci mezi sebou. Tak ,,závažné" případy to nejsou, ale rozhodně to jsou zbytečné situace, které vystavují žáky stresu.
Zažili jste něco takového?
slyšel/a jsem o tom/mluvilo se o tom na naší škole
Sdílený příběh
Dcera slyšela v houslovém souboru, jak si mezi sebou studentky místního gymnázia stěžovaly na výchovného poradce. Na hodině jim oplzlým tónem říkal: "tobě je určitě horko, sundej si ten svetřík".
Jak se to řešilo?
Určitě ne, tady ryba smrdí od hlavy. Na pozici metodičky prevence je učitelka, která je extrémně vztahovačná a vznětlivá a o níž celá škola ví, že potápí studenty u maturity (třídní učitelka před maturitou z jejího předmětu varovala už od primy, celých osm let). A ředitelka se chlubí, jak skvělou má školu, že nemá žádné stížnosti... Nám odmítli řešit šikanu, což je ale mimo váš rajón (bez jakéhokoli šetření, zřizovateli je to jedno, ČŠI to zametla pod koberec, medializace se bohužel nepodařila... tak se to snažíme dál řešit s právníkem).
Zažili jste něco takového?
stalo se to někomu, koho znám
Sdílený příběh
Na naší střední škole, ******* *********, je bohužel běžné, že má učitel vztah se svou žačkou. Už moje sestra, která na tuto školu chodila přede mnou, mi vyprávěla o její spolužačce, která měla vztah se svým tehdejším učitelem, dnes je z něj dokonce ředitel. Moje vlastní zkušenost je o mé spolužačce. Jeden z učitelů ji napsal a postupně si začali dlouhodobě psát. Chodila také na jeho volnočasový kroužek. Po nějaké době začala chodit do jeho kabinetu, který sdílí s dalšími učiteli, jeden z nich byl náš třídní. Nikomu z nich asi nepřišlo zvláštní, že tam 17 letá studentka tráví každou přestávku. Později si začala z kabinetu nosit kafe nebo čaj do hodin. Trávili spolu čas i mimo školu. Nebylo zvláštní potkat je společně ve městě, několikrát ho navštívila i u něj doma. Po zhruba roce o jejich vztahu věděla vpodstatě celá škola. Přitom bych zmínila, že učitel byl ženatý. Jeho manželka, která učí na jiné škole, se svěřovala svým žákům, že ji manžel podvádí s holkou z naší školy.
Jak se to řešilo?
Nikdo nic neřešil, i když o tom kantoři věděli a čas od času se nás ptali, jestli to je pravda a co o tom víme.
Zažili jste něco takového?
stalo se to někomu, koho znám
Sdílený příběh
Pár různých věcí: - náš matikář má v kabinetu vyvěšený papír na kterém je dům a nápis: čím rezivejsi střecha tím vlhčí sklep.... a když jsme tam jednou se spolužačkou byly tak jsme si říkaly: wtf to je docela nechutný, minimálně já v tom cítím dvojsmysl ... - na naší škole (mezi studentstvem, minimálně v našem ročníku) se mluví o tom že náš třídní (je mu tak 25-30) se na školním plese líbal s nějakou holkou ze školy a prý jí potom psal i nějaký další zprávy, kde ji žádal o další kontakt... - dneska nám jedna holka jen tak řekla že jejich matikář (je v matematické třídě, 4 holky na asi 25 kluků) to má "docela jednoduchý" - "když tam jsou 4 holky" a prostě řekla že na ně sahá (třeba na záda) a ... to je prostě hrozně smutný
Jak se to řešilo?
asi ne
Zažili jste něco takového?
stalo se to někomu, koho znám
Sdílený příběh
Stalo se to kamarádovi v prváku na střední. Učitel opakovaně obtěžoval jeho a jiné kamarádovi spolužáky a spolužačky. Netuším, jak to říct slušně, ale učitel si "rád sáhl". Je to učitel tělocviku a když něco demonstroval, zkrátka si k tomu někoho přizval a v rámci toho mu "ujížděly ruce". Kamarádovi mačkal bradavky, sahal na zadek a mezi nohy. Ještě znám pár holek, kterým se stalo něco podobného s tím samým učitelem. Tahle kauza se šířila hlavně v rámci jejich třídy a právě tenhle učitel rozdal nějakou tištěnou zprávu, kde zdůrazňoval, že jsme jako generace přecitlivělí a "sněhové vločky" a že nedokážeme odlišit žert a obtěžování. Také tam bylo napsáno, a to jsou přímo jeho vlastní slova, že není jeho chyba, že si naše generace v učitelích hledá taťky "daddy". Jsou to čtyři roky a nevím, jak to bylo celé úplně přesně, ale pamatuju si, že to bylo extrémně nechutné a když jsem si tu tištěnou zprávu četla, myslela jsem, že budu zvracet.
Jak se to řešilo?
Třída dostala jiného třídního učitele, ale tenhle konkrétní učitel nikdy následům nečelil a dál na naší škole učí.
Zažili jste něco takového?
stalo se to mně
Sdílený příběh
Učitel tělocviku v osmé třídě na základce se mě přehnaně dotýkal, a to i přesto, že jsem projevila, že mi to není příjemné.
Jak se to řešilo?
Já jsem to řešila a svěřila jsem se mámě, ale nikdy se to neřešilo oficiální cestou.
Zažili jste něco takového?
stalo se to mně
Sdílený příběh
Náš profesor neustále otevřeně mluvil o svých ex partnerkách a o jejich sexuálním životě. Ještě k tomu o těch ženách mluvil jako o kusech masa.
Jak se to řešilo?
Snažily jsme se proti tomu s kamarádkami vystupovat, ale většinou se jenom smál, že nás to tak irituje.
Zažili jste něco takového?
stalo se to někomu, koho znám
Sdílený příběh
Můj profesor ze střední školy (kolem 50ti) se na jedné akci pořádané školou opil se mnou a mými spolužáky. Chtěl pokračovat dál a tak propil s mojí kamarádkou a ještě jednou dívkou celou noc. Moje kamarádka se později svěřila, že se s nimi ten profesor líbal.
Jak se to řešilo?
Moje kamarádka se za to hodně styděla. Řešit to nechtěla
Zažili jste něco takového?
stalo se to mně
Sdílený příběh
Náš profesor na střední škole (po čtyřicítce) otevřeně přiznával, že ho přitahují kluci ve věku jeho žáků. Chodil se na ně dívat když měli tělocvik. Taky měl neustále poznámky při hodině a zval si studenty domů. Můj kamarád s ním byl i v sauně.
Jak se to řešilo?
Část studentů 4. ročníku vytvořilo petici na jeho vyhazov. Ředitel jí po nějaké době vyhověl. Ten profesor ale stále učí na škole která je přímo vedle té naší
Zažili jste něco takového?
stalo se to někomu, koho znám
Sdílený příběh
Několik dětí bylo obtěžovaných a někdo i zneužit. Tohoto člověka nevyhodili, ale nechali ho odejít samotného výměnou za to, že mu to nenapíšou do nějakých záznamů. Takže si teď vesele učí dál a dál mým spolužákům posílá nevhodný návrhy. Další případy jsou nevhodný komentáře, ale to někdo neřeší.
Jak se to řešilo?
Uvedeno v předchozí otázce.
Zažili jste něco takového?
stalo se to mně
Sdílený příběh
Jde o situaci ze ZUŠ. Chodila jsem na kytaru, několik let. První dva roky bylo vše nějak v pořádku, ale když mi bylo asi 13, tak se učitel na soukromých lekcích začal chovat nevhodně (je o 60 let starší než já mimochodem). Začalo to nevinně - víc se o mě zajímal, nosil mi zákusky, bavil se se mnou o mém životě, mých zájmech. To pro mě bylo potěšující, že se někdo dospělý o mě zajímá, někdo mi rozumí... Pak přišly i fyzické doteky, hlazení na prsou, na stehně, několikrát mě políbil na rty. Pamatuji si i, že se mě ptal jestli s mým klukem "šukáme" (cituji)... navíc mi v tu dobu zas tolik nedocházelo, jak moc to bylo špatně, reálně jsem si hodně věcí uvědomila až s odstupem.
Jak se to řešilo?
Ne... nikomu jsem to tehdy neřekla, svěřila jsem se přátelům až po letech
Zažili jste něco takového?
slyšel/a jsem o tom/mluvilo se o tom na naší škole
Sdílený příběh
novy mlady vyucujici prakticke vyuky mel podle drbu pohlavni styk s nekolika nezletilyma zackama. spouste dalsim soukrome psal - moje kamaradka zpravy obdrzela, takze jsem je i videla. pry obvzlast prvacky fotil zezadu kdyz se na praxich sehnuly.
Jak se to řešilo?
byl okamzite propusten za hrube poruseni kazne, zadny vyucujici nam nechtel sdelit blizsi informace. jestli se cely pripad resil legalne netusim. mel by.
Zažili jste něco takového?
stalo se to mně
Sdílený příběh
v jedne hodine s nasim postarsim vyucujicim jsme od nej slyseli vypraveni o tom, jak jeho spoluzacka na vysce prolezala diky svym velkym prsum. shodou okolnosti mi bylo horko a zatimco vypravel jsem si sundala svetr. hned se na me zameril a prohlasil, ze ja chci asi jednicku z predmetu. mela jsem tilko, bylo mi sestnact, hned mi to bylo neprijemne, tak jsem zacala rikat, ze to opravdu ne, a zase jsem se oblikla. v tom svetru jsem se varila. ten stejny vyucujici nam vypravi o telesnych prednostech sve zeny, rika nam kdy a jak mame otehotnet a ze nasim ukolem je byt matkami. zeny dle nej nerozumi technickym oborum, coz me s prominutim opravdu vysira.
Jak se to řešilo?
ne. toleruje se to.
Zažili jste něco takového?
stalo se to někomu, koho znám
Sdílený příběh
Jen bych chtěla říct, že hrozně záleží. Sexuální obtěžování není v pořádku nikde, ale 16 letá studentka může mít k 26 letému učiteli skutečně city a on k ní. Samozřejmě je to komplikované z hlediska rolí a moci, ale je to hlubší problematika a myslím, že útlak a soud mužské přirozenosti v tomhle moc ničemu nepomůže. Naopak si myslím, že by se o tom mělo mluvit a sexualita by konečně měla přestat být tabu. Pak by studentky měly větší pocit bezpečí normálně o nevhodném chování učitelů mluvit i s ostatními učiteli a kdyby to bylo na škole veřejně známé, dotyčnému učiteli by to spíš bylo, věřím, trapné a nepříjemné, a buď by se stáhnul anebo úplně odešel.
Jak se to řešilo?
Ne
Zažili jste něco takového?
stalo se to někomu, koho znám
Sdílený příběh
Kamarád v 15ti letech navázal sexualní vztah se svojí o 15 let starší učitelkou, ta pak rozjela celou akci ohledně vyhození jejího kolegy, který též sexuálně obtěžoval své studentky. Když už se to začalo řešit s policií, stáhla se, protože věděla že sama má máslo na hlavě. Ve vztazích se svými žáky pokračovala nadále.
Jak se to řešilo?
Oba dva nadále vyučují...
Zažili jste něco takového?
stalo se to někomu, koho znám
Sdílený příběh
Učitelka řekla žačce, která má větší poprsí, že kvůli jejím "přednostem" se nemůže soustředit na výklad, že by měla sedět vzadu ve třídě, ideálně dostatečně zahalená. Že si se svými proporcemi nemůže dovolit nosit tílka ani v létě.
Jak se to řešilo?
Bohužel ne.
Zažili jste něco takového?
stalo se to mně
Sdílený příběh
Náš tělocvikář na nižším gymplu se k nám choval divně, sahal na nás, měl narážky. Bylo to hodně nepříjemné a mnoho holek se bálo na tělocvik chodit. Později jsme i zjistili, že jeho momentální žena je jeho bývalá studentka, začali spolu prý chodit hned jak maturovala. To všechen ten strach a nepřijemný pocity umocnilo.
Jak se to řešilo?
Když mi bylo asi 16, začal učit mojí malou ségru a to byla poslední kapka. Sebraly jsme se se spolužačkama a pár rodičema a řešilo se to s vedením, výchnou poradkyní a tak. Nevedlo to nikam, protože "nikdy nic neudělal", což je asi pravda, nic velkého se nestalo, důkazy jsme neměly, ale ten špatnej pocit nešel ignorovat. Navíc on učil na tělocvik vždycky jenom holky a vždycky jenom na nižším gymplu, i když ostatní tělocviky byli muž s klukama a žena s holkama, takže si zpětně myslím, že ta škola mu to vlastně dost usnadňovala a umožňovala tohle chování.
Zažili jste něco takového?
stalo se to někomu, koho znám
Sdílený příběh
Jeden náš učitel a zároveň výchovný poradce spal se svou studentkou. Počkal si ale, až odmaturuje. Hned potom k tomu poprvé došlo. Dozvěděla jsem se o několik let později a moc detailů jsem ani slyšet nechtěla, tak víc nevím.
Jak se to řešilo?
Nikdo nic nevěděl.
Zažili jste něco takového?
stalo se to někomu, koho znám
Sdílený příběh
Vyučující nabízel lepší známky pro dívky v sedmé třídě, pokud si na písemku vzaly sukni. Hrál s nimi flašku a ptal se je, jestli už měly svůj první polibek, sdílel nevhodné příběhy, sahal na ně…
Jak se to řešilo?
Vedení školy ho vyhodilo, ale trvalo to déle, než bylo třeba.
Zažili jste něco takového?
stalo se to někomu, koho znám
Sdílený příběh
Moje šestnáctiletá sousedka, studentka základní školy, chodila s naším padesátiletým učitelem informatiky. Vídala jsem je před domem jak se líbají nebo jak spolu chodí na rande.
Jak se to řešilo?
Rodiče té dívky to nijak výrazně neřešili. Učitel dostal výpověď hned, když se to škola dozvěděla.
Zažili jste něco takového?
stalo se to mně
Sdílený příběh
Chodím na katolické gymnázium (takže těch problémů je tady už hodně) např. kněz se před třídou bavil o tom jak od dětství má mentální problémy se masturbaci(hlavně když byl teenager) a celou přednášku zakončil tím že akceptoval učení církve a mi by jsme to měli přijmout také- :(
Jak se to řešilo?
Ne
Zažili jste něco takového?
stalo se to někomu, koho znám
Sdílený příběh
Moje kamarádka z jiného gymplu (před 2 lety+-) má na škole učitele který chodil se studentkou na minulé škole-(z tama ho vykopli myslim si??) jeho chování se opakuje znovu tak ze tentokrát jde po dětech/studentech na téhle škole. (Ale zatím s nikým nechodi/nechodil-pokud vím) Pokoušeli se to sdělit dospělým už několikrát ale jen nad němi/jí mávnuli rukou-nechápu jak je to možné. (Kouká se lidem do výstřihu nebo jinčí typy mikroagerese/obtezovani)
Jak se to řešilo?
Oběti to zdeluji ostatním/ostatnim dospělým ve skole. -nic z toho nevyšlo pokud vim.
Zažili jste něco takového?
stalo se to někomu, koho znám
Sdílený příběh
Učitel u nás na gymnáziu (4leté) naháněl studentky, měl paralelně několik milenek z jejich řad a psal nechutné zprávy na Messenger dalším studentkám, i těm, u kterých to bylo vyloženě nevyžádané. Byl to můj třídní, naši třídu ale nechal být. Další učitel (už starý) měl dost sexistické a dvojsmyslné komentáře, nechutně koukal a dřív měl mít styk se studentkami. On byl tedy promiskuitní obecně, na školní akce tahal své milenky a jednou nevyžádaně přivezl ženu i pro svého kolegu... Na základní škole pak jeden učitel měl taktéž vulgární komentáře o dívkách (že se mu líbí 14leté v tangách), považoval ženy za méněcenné, klidně nechal kluky v OV při zakládání fiktivních politických stran si založit stranu proti ženám a ještě se tomu smál. A matikářka na gymnáziu ráda flirtovala se všemi muži, i se studenty a řešila se spolužačkami, který kluk ze třeťáku je nejvíc sexy a jak vypadá nový mladý učitel bez trička. Ale dál než flirt to nezašlo, tato žena se mentálně zasekla v 18 (bylo jí přes 40) a asi potřebovala neustálou validaci od opačného pohlaví. A také dost učitelů z gymnázia mělo vztahy s bývalými studenty, u některých se jednalo opravdu o jediný případ s tím, že vztah vznikl až po maturitě daného studenta, někteří nečekali a takovýchto vztahů vystřídali několik.
Jak se to řešilo?
Ten třídní na gymnáziu byl potrestán až když jedna z jeho obětí odmaturovala a její kamarád šel za ředitelkou. Přišel mu jen vytýkací dopis, přišel o funkci vedoucího předmětové sekce a odebrali mu hodiny. Paradoxně ale na tohoto člověka stačilo zadupat a svého chování zanechal. O tom druhém nevím, slyšela jsem, že v minulosti s ním něco ředitelka řešit měla, ale za mého studia tam se nic neřešilo. A na té základce se to neřešilo vůbec, myslím, že dost jeho kolegů ani ředitelka nevěděli o jeho chování.
Zažili jste něco takového?
stalo se to mně
Sdílený příběh
Na gymnáziu v předposledním ročník jsem navázala romantický vztah se svým o 20 let starším učitelem, který trval 5 let. První milostný kontakt jsem navázala, když mě bylo 17 a jemu 37. Dneska jsem sama učitelka a vidím věci jinak, než když jsem byla student, vlastně mi přijde nepochopitelné, jak se to vůbec mohlo stát. Svůj vztah jsem tajila před rodiči, přátelé o něm věděli a reagovali na něj spíš s přijetím, jako na něco divného a neškodného. Poprvé jsem dostala jinou reakci až od kamaráda ze Skotska , který z mého vyprávění zůstal beze slov a zeptal se mě, jestli se necítím zneužitá. A byl dost autenticky v šoku. Trochu mě to zaskočilo, protože jsem měla pocit, že když jsem ve vztahu byla dobrovolně, nikdo mě přece zneužít nemohl. O tom, že existuje i zneužití moci jsem ještě nevěděla. Dnes mi přijde neuvěřitelný, jaké intimní situace můj bývalý partner vytvářel, aby mezi námi vztah na škole mohl vzniknout. Scházel se mnou mimo výuku, popíjeli jsme spolu v hospodách večer před tím, než jsem u něho v hodině psala test, měli jsme na sebe číslo, přespávala jsem u něj. Byla jsem zakoukaná a on tomu šel velmi otevřeně naproti. Samozřejmě jsem trnula hrůzou z toho, že nás někdo odhalí, protože jsem si uvědomovala, že to není úplně OK. Spíš mě ale trápilo, že by mě ostatní učitelé odsoudili a pohrdali mnou, protože jsem způsobila všem nepříjemnosti.
Jak se to řešilo?
Věděla jsem, že to není první vztah student-učitel. Můj tehdejší partner dokonce sdílel kabinet s učitelem, který rovněž v jednom takovém byl. O mém vztahu věděl jeden pedagog, který se mě vyptával v hodinách na různé zvláštní věci. Věděla jsem, že mě tím popichuje a škádlí, že na mě něco ví, co by mohl říct. Bylo mi z těch hodin tak zle, že jsem se učila o to víc, aby na mě nikdy nic neměl, abych mu nedala záminku mě třeba vydírat, i když nemyslím, že to byl jeho záměr. Jen se bavil na můj účet.
Zažili jste něco takového?
stalo se to někomu, koho znám
Sdílený příběh
Dva učitelé u nás na škole se dali dohromady se studentkami. Jeden s druhačkou 💀, se kterou to tajili až do její maturity a jsou spolu doteď. Druhý teda aspoň se čtvrťačkou. Zástupce ředitele osahával holky na maturitním plese. Jiný učitel má nevhodné sexuální narážky na moje spolužačky a s mojí kamarádkou vyhledává jí nepříjemný fyzický kontakt. Taky u nás učil jeden dost zvláštní učitel, který prý osahával šestiletou třídu. Toho ředitel vyhodil, když my jsme byli v prváku a stěžovali si na něj spolu s ostatními třídami. Předtím tam učil 20 let.
Jak se to řešilo?
kromě toho vyhazovu absolutně nikdo nic neřeší i když se o většině z toho ví
Zažili jste něco takového?
stalo se to mně
Sdílený příběh
Na střední hotelové škole jsem měla učitele, který mě učil na praktickém vyučování, šlo o hodiny vaření. V průběhu mé manipulace s pánví, hrncem apod., ke mně chodil ze zadu, chytal mě za boky, apod. To už samo o sobě bylo nepříjemné, ale když si mě následně přidal na snapchatu a já se svěřila spolužačce, ze spolužačky vypadlo, že slečně, která byla ročník nad námi, poslal fotku svého přirození. Vše je prokázané. Hodně dlouho jsme s ním holky ve třídě bojovaly, jelikož kdo nevyšel jeho “úchylným” narážkám a dotekům vstříc, byl hodnocen negativně a pan učitel na ně byl zlý. Vrchol toho všeho, když opominu tu fotografii, byl moment, kdy moje spolužačka po skončení praktické výuky vytírala podlahu v předklonu zády k panu učiteli, pan učitel si ji tak vyfotil a následně ji fotografii poslal, s komentářem, že je “voňavá kočička” a že jí to vytírání náramně jde. Všechny jsme se ho bály a nevycházely s ním dobře. Potom mám nějaké zážitky i ze základní školy, co se týče nevhodných komentářů ze strany učitele, ale to nebyl až takový extrém jako toto. Podotýkám, že pan učitel měl doma přítelkyni.
Jak se to řešilo?
Nikdo to neřešil. Nespočetněkrát jsme byly plakat se spolužačkami v ředitelně, ale jelikož byl pan ředitel jedna ruka se zmíněným panem učitelem, vždy to zametl pod stůl.
Zažili jste něco takového?
stalo se to někomu, koho znám
Sdílený příběh
Před 20 lety jsem chodila s učitelem ze SŠ, mě 17, jemu 27. Předtím měl vztah se svojí studentkou o 8 let mladší. Po pár letech, když jsem dospěla, se se mnou rozešel, protože se začal scházet se svojí jinou studentkou o 14 let mladší. Vše bylo konsenzuální a nemyslím si, že v tom kdy bylo něco akutně nepříjemného, nějaký nepřípustný nátlak nebo zneužití pozice učitele. Nic trestuhodného. Ale mám pocit, že když mladá žena takový vztah zažije v období adolescence, tak tím přijde o čas strávený s vrstevníky a možnost sebeurčení a seberozvoje neovlivněného intelektuálně dominantním partnerem. Jsem ráda, že se přístup mění a není normou navazovat vztahy učitel-žák. Díky za vaši práci a pomáhejte nejenom nastavovaáním společenských standardů, ale i navigací a vzděláváním učitelů, jak s city svých svěřenců zacházet, pokud budou mít zájem.
Jak se to řešilo?
Jen rodiče, žádná oficiální stížnost nebyla vznesená.
Zažili jste něco takového?
slyšel/a jsem o tom/mluvilo se o tom na naší škole
Sdílený příběh
Učitel prý chtěl dát pusu žačce na rozloučenou poslední den školy (poslední den v 9. třídě).
Jak se to řešilo?
Neřešilo se to
Zažili jste něco takového?
stalo se to mně
Sdílený příběh
Učitel měl sexuální narážky schované za výuku biologie. Dával mi lepsi znamky kdyz jsem mela minisukni nebo vystrih
Jak se to řešilo?
Ne. Nijak. Nikdy se to nehlasilo
Zažili jste něco takového?
slyšel/a jsem o tom/mluvilo se o tom na naší škole
Sdílený příběh
Učitel(é) na naši střední škole spával(i) se svými studentkami, zvali je do kabinetů a na pivka po škole atd. Jeden z učitelů se s poté již bývalou studentkou vzal, mají spolu děti, holčina o dost mladší...
Jak se to řešilo?
Nikdo nic neřešil, bylo to veřejné tajemství a vedení to moc nezajímalo - asi si zvykli.
Zažili jste něco takového?
stalo se to mně
Sdílený příběh
Osahávání na koncertě, v té době (cca 1996) od třídního učitele. Ve stejné době měl poměr se spolužačkou o dva ročníky výš (cca 17 letou), byl ženatý. Aktuálně pracuje na stejném gymnáziu nejen jako zástupce ředitele. ale i jako výchovný poradce (minimálně deset let), čemuž mám stále problém uvěřit, dělal poznámky i na další spolužačky, sebereflexe nula.
Jak se to řešilo?
Poměr se snažila řešit sama studentka, neúspěšně, já vlastní zkušenost ne, stáhla jsem se z parketu.
Zažili jste něco takového?
stalo se to někomu, koho znám
Sdílený příběh
Bohužel mám mnoho zážitků, které se týkají sexuálního obtěžování ze strany vyučujících. První z nich se odehrál na základní škole. Třídní učitel nám ve třetí třídě popisoval jeho sexuální zážitky s manželkou a do detailu s námi rozebíral různé sexuální praktiky. Musím říct, že to pro mě, jako devítileté dítě, bylo děsivé. Co se ještě základní školy týče, znám minimálně dvě osoby, které v patnácti zmanipulovali jejich tělocvikáři k tomu, aby s nimi měly sex. Jedna z nich mi jednou řekla: „Myslela jsem si, že je to normální, dělal to skoro se všemi holkami ze třídy." Zkušenosti se sexuálním obtěžováním z gymplu jsou bohužel ještě obsáhlejší. Minimálně tři vyučující nechutně komentovaly naše dívčí těla slovy např. „Máte obrovský prdele, měly byste zhubnout." Jeden z nich se vyptával na sexuální životy žáků, jestli už byl „kocour v troubě" nebo že by mu nevadilo chodit s jednou mojí spolužačkou, protože „je to jeho typ". Bylo nám v té době šestnáct. Dále si vzpomínám na opilé osahávání dívek (které jsem, díky bohu, osobně nezažila) ze strany dalšího učitele na maturitních plesích. Teď je z něj politik. V těch šestnácti jsme se to snažily řešit. Se dvěma dalšími spolužačkami jsme se sebraly a šly za ředitelkou. Vyprávěly jsme jí o slizkých poznámkách a krutých komentářích od našeho třídního. Odpálkovala nás s tím, že akorát nechápeme jeho styl humoru. Poslední zážitek, kterého jsem byla svědkem, by se dal označit za grooming. Naše angličtinářka na gymplu udržovala romantický/sexuální vztah s jednou mojí spolužačkou, který nějakou dobu pokračoval i po naší maturitě. Začalo to, když jí bylo asi sedmnáct? Nevím to přesně. Nejsem si jistá, jak přesně ten vztah probíhal, jen vím, že si denně s angličtinářkou psala a ty zprávy měly erotický nádech. Jestli se tam v tu dobu odehrával i nějaký fyzický sexuální kontakt, nevím. Co ale vím, je to, že si nás angličtinářka (např. dalších pět dívek ze třídy) přidávala na Facebooku do přátel a psala nám. Jednou mě pozvala k ní do kabinetu. Nemohla jsem dorazit, protože jsem byla nemocná. Teď zpětně se na to ohlížím jako na štěstí v neštěstí. Upřímně nevím, co by se za těmi dveřmi odehrálo. Sexuální obtěžování/násilí ze strany angličtinářky bylo daleko manipulativnější než ze strany mužských vyučujících. Nebylo nijak hostilní, naopak, snažila se s námi navázat přátelský vztah. Tenhle přístup zneužívání moci k sexuálnímu napadání obětí zpětně vnímám jako daleko děsivější, než přímý sexuální kontakt. (Tím je ale samozřejmě nechci porovnávat, ani říkat, že jeden z nich je „lepší" nebo „horší" než ten druhý.)
Jak se to řešilo?
Pokud vím, tak nikdo, nikdy.
Zažili jste něco takového?
slyšel/a jsem o tom/mluvilo se o tom na naší škole
Sdílený příběh
na gymplu jsme měli učitele, o kterém se jako “veřejné tajemství” vědělo, že spal alespoň s jednou studentkou (v té době jí mohlo být tak 17) a co bylo taky nechutné - měl v kabinetu mezanin s postelí. jednou s námi byl na školní akci, kde se spalo ve stanech a ta studentka tam s ním přespávala během té ŠKOLNÍ AKCE. doma celou dobu měl manželku a malé dítě. manželka po mateřské nastoupila taky k nám do školy a říkalo se, že to udělala “aby na něj dávala pozor” 🙃
Jak se to řešilo?
ne :)
Zažili jste něco takového?
stalo se to někomu, koho znám
Sdílený příběh
Na střední škole náš třídní učitel - když chtěl projít kolem žákyně, neřekl "s dovolením" ani "můžu projít", místo toho vzal žákyni za pas a posunul ji stranou. Pro něj bezvýznamné gesto, ale vím že to spolužačky otravovalo. Přitom sám učitel má mladé dcery, a říkal že by nedovolil aby je někdo obtěžoval. Zároveň ale vyjádřil, že už nemůže nic říct aby nebyl osočen za sexistu. Dle mého názoru je nevhodné sahat na studentky.
Jak se to řešilo?
Řešily jsme to hlavně mezi sebou se spolužačkami, ale větší iniciativa pro řešení problému nebyla.
Zažili jste něco takového?
stalo se to mně
Sdílený příběh
V první až páté třídě mě sexuálně obtěžovali 4spolužáci. Jeden z nich me “měl rád” a ja jeho ne, seděla jsem s ním v lavici. Bylo to peklo, pořád na mě sahal, po celém těle i pod tričko a kalhoty… Jednou to eskalovalo až do toho, že mě honil po třídě, nakonec mě chytli 3další kluci. Povalili mě na zem, jeden mi držel ruce nad hlavou, druhy za jednu nohu a treti za druhou nohu…a ten kluk co me mel “rád” tak řekl, ze tohle dělaj dospělí, kdyz se maji radi….začal naznačovat styk… kopala jsem, křičela, nic nepomohlo. Ty kluci me v průběhu toho osahávali uplne vsude, smali se. Pustili me až když přišla ucitelka a ptala se co se deje…tohle se opakovalo několikrát týdně až do páté třídy…mohla jsem dělat co jsem chtěla, nic nepomohlo.
Jak se to řešilo?
Ne, nevěděla jsem co se děje, jen jsem věděla, ze to neni dobře.
Zažili jste něco takového?
stalo se to někomu, koho znám
Sdílený příběh
Náš třídní učitel, bylo mu v té době 30 vozil svou studentku (prvák, bylo jí 15!!) domů autem a jednou se k ní nahnul a políbil ji. Řekla nám o tom a když jsme konfrontovali učitele s touhle věci (mysleli jsme si, že si to vymyslela) potvrdil nám to. Nějakou dobu spolu prý chodili no ještě ten rok spal na rozlučce se svou 18 letou v té chvíli ještě studentkou a teď má podle všeho slečnu, která není jeho studentka, ale je jí taky 18 což komentoval se slovy ,,Už jsem se poučil." Poučil se v čem? V tom že si hledá mladý holky mimo svou školu? Pořád je to stejné hrozné, akorát ho za to nemůže nikdo nařknout, ach jo. Teď je mu 22, já už jsem rok ze školy, ale vím že tam pořád studuje. Často nám psal, chtěl si povídat a udržovat podle něj ,,Přátelskou atmosféru." Zvláštní, že si chtěl vypisovat jen s holkama.
Jak se to řešilo?
My jsme se snažili. Obvolávali jsme školu, chtěli jsme to řešit, ale nic se nepovedlo prokázat. Učitelé to tutlají a ředitelka o tom sice ví, ale dělá že se nic nestalo. Vzhledem k tomu, že na škole pořád působí jako ten oblíbený učitel, tak ho žádný trest nečekal. Dokonce chtěl odejít do jiné práce (chtěl být trenér nějakýho sportu) ale ředitelka ho přemlouvala, že je hrozně super a že si ho musí nechat. A tak tam pořád je. Bez trestu...
Zažili jste něco takového?
slyšel/a jsem o tom/mluvilo se o tom na naší škole
Sdílený příběh
Učitel na vyšší odborne škole, kde studuji si psal hodně blízko se studentkami na instagramu. Jeho instagram byl celý jen o tom, jak fotí ženy v erotickém tónu. Nevěděla jsem toho moc, ale na zkoušce se mě ucitelka pak ptala jestli mi náhodou neposílal nějaké nevhodné fotky. A jeden učitel supervizor taky uplne slizkej jsem slyšela od absolventek, že tu byly kauzy sexualniho obtěžování. Porad oba učí.
Jak se to řešilo?
Tomu amaterskemu fotografovi prý jen škola řekla, že si musí smazat instagram. Založil si nový.
Zažili jste něco takového?
slyšel/a jsem o tom/mluvilo se o tom na naší škole
Sdílený příběh
Vyučující měl mít poměr a několika studentkami, kterým i nadržoval při maturitě. Když se na to přišlo. Byl odejit.
Jak se to řešilo?
Ředitel. Učitel musel podat výpověď.
Zažili jste něco takového?
stalo se to mně
Sdílený příběh
Něco se stalo mně, něčeho jsem byla svědkem a něco se po škole jen tak povídalo. Na základce mě učil přírodopis učitel, kterému mohlo být tak 35, já jsem byla v osmý třídě a říkalo se, že spal a chodil s holkou, co zrovna odešla z devítky. Jestli spolu fakt spali nevím, ale s kamarádkou jsme je spolu minimálně jednou viděli, jak spolu jeli na cyklo výlet. Mně někdy v tomhle období v podstatě chválil zadek - šla jsem před ním na chodbě a říkal, jak mám krásný džíny, že asi nový, že je na mě prý ještě neviděl. Spolužačku z vedlejší třídy pak hladil po stehně a zádech, když jí šel něco vysvětlovat do lavice.
Jak se to řešilo?
Tenkrát se to začalo řešit potom, co hladil tu mojí spolužačku, myslím, že to řekla doma rodičům. Ze školy odešel, ale výpověď to nebyla, ředitelka to dál nerozmazávala a on okamžitě začal pracovat na gymplu v Praze.
Zažili jste něco takového?
stalo se to někomu, koho znám
Sdílený příběh
Kamaradka (16yo) se mne ptala na nazor na jednoho z vyucujicich (30+). Odpovedel jsem ji, ze mi pripada slizsky, stary a nechutny. Nase pratelstvi se nasledne rozpadlo a ja se od zbytku tridy postupne dozvedel, ze spolu chodi. Vyucujici nas i nadale ucil. Nikdo ze tridy to neeskaloval, protoze jsme nechteli spoluzacku poskodit. Ona mela podivne rodinne vztahy a chapal jsem, ze hleda unik ze sve situace. Rodina ji pak udajne odsoudila a ona se nastehovala k vyucujicimu. Deti a nezletili jsou zranitelni a hledaji v dospelych oporu a bezpeci. Myslim, ze nezletily nedokaze dobre vyhodnotit, zda je pro nej, nebo kamarada dobre byt s takovym predatorem, nebo ne. Odpovednost by mel nest dospely pedagog, nemel by nikdy dopustit, aby takova situace nastala. Ucitel by mel pomahat zakum jen v ramci jasne danych mantinelu, nikdy by situace nemel vyuzit k jejich przneni. Chapu ale spoluzacku, ktera toto videla jako to nejlepsi vychodisko ze sve situace a ze si mohla pripadat od nej zachranena. Kvuli znamkam ten vztah urcite nebyl, protoze byla vzdy premiantka.
Jak se to řešilo?
Ne, studenti si to nechali pro sebe a pokud vim, nikdo to neeskaloval. Brali jsme to jako soukromou vec spoluzacky.
Zažili jste něco takového?
slyšel/a jsem o tom/mluvilo se o tom na naší škole
Sdílený příběh
Na mém bývalém gymnáziu působí velice chytrý kantor, s matfyzem, se kterým se táhnou kontroverze už řadu let bych řekl. Začal vážný vztah se svojí tehdejší studentkou, když jí ještě nebylo 18 a když byl jejím učitelem (o tom věku si nejsem jistý). Nyní jsou šťastně sezdaní, takže jim asi přeju spokojenost, ale tenkrát se s tím snad nijak netajili a určité aktovity provozovali i ve škole. Bylo to teda předtím než jsem tam začal studovat, ale i jsme věděli jako atudenti jak se dostat na internetové portfolio pana učitele, kde měl "polo-akty" své partnerky/jiné mladé slečny, jejiž věk neznám.
Jak se to řešilo?
Nikdo, pokud vím. Ale když jsem byl první rok na vysoké škole, doneslo se ke mně, že jakési třídě na nižším gymplu tento učitel přes teamsy zadal bonusový úkol, aby vyfotili fotku kde je vidět jejich silueta, nebo kde někomu dávají pusu atp. Za bonusovou jedničku prý. Když jsem to řekl našemu sousedovi, který mě na gymplu taly učil, poděkoval mi za upozornění a povzdechl si něco jako "Doufali jsme že když tam ta jeho taky bude učit že už tyhle blbpsti dělat přestane.
Zažili jste něco takového?
stalo se to někomu, koho znám
Sdílený příběh
Moc o tom nevim, jenom, ze ucitel telocviku pri voleybale hodne sahal na zackynine ruce a casto ji obesel a zezadu “objal”, aby ji mohl ukazat, jak se odrazi mic.
Jak se to řešilo?
Ne, nikdo to neresil. Jen vim, ze ten ucitel byl uz vyhozen ze dvou dalsich strednich skol a nyni uci u nas.
Zažili jste něco takového?
stalo se to někomu, koho znám
Sdílený příběh
Byl jsem ve druháku na střední, bylo mi zhruba 16–17 let. O jedné přestávce venku jsem se s kamarádkou a několika prvačkami bavil. Došlo na téma jednoho nového učitele, který ten rok nastoupil (byl to bývalý absolvent té školy, ještě bez žádného vysokoškolského titulu) jako učitel informatiky a tělocviku. Primárně měl kolem sebe první a druhé ročníky. Začaly nám o něm vyprávět a o jeho zvláštním chování vůči ženám. To se nám potvrdilo i díky screenshotům, které jsem během velmi krátké doby spolu s kamarádkou shromáždil. V nich daný učitel obepisoval mnoho studentek napříč ročníky (převážně první a druhé, tedy nezletilé osoby). Ve zprávách je vybízel k osobnímu setkání mimo půdu školy a používal spoustu dvojsmyslných narážek. I přes mou „pasivní roli“ v tomto případě jsem se rozhodl věc aktivně řešit, a to skrze učitelku, které jsem nejvíce věřil, že situaci pochopí a nebude toto chování zlehčovat. Škole nakonec trvalo celý školní rok, než tento učitel školu opustil, což považuji za největší selhání celého případu – vzhledem k tomu, že po zbytek roku dál pracoval s danými třídami a studenty. Celá kauza se nakonec rozkřikla jak mezi studenty, tak mezi učiteli, a zanechala za sebou určitou stopu, i přes snahu vedení nějakým způsobem mlžit ohledně celé situace. Další školní rok proto škola přijala nového učitele, u kterého je jeho chování přinejmenším znovu podezřelé vůči mladým studentkám.
Jak se to řešilo?
Učitelka se kterou jsem se s cwlou touto záležitostí svěřil začala aktivně s vedením školy toto řešit - zvlášť po výpovědi bývalého spolužáka daného učitele že podobné chování se u něho projevovalo už behěm studia na dané škole.
Zažili jste něco takového?
stalo se to někomu, koho znám
Sdílený příběh
Vím o nevhodném vztahu učitele a studentky, kdy čekal až jí bude 15 a poté s ní začal oficiálně chodit. Reakce školy byla potrestání dívky a ne učitele, “vztah” trval několik let, a zničil důvěru žáků k učitelskému sboru i vztahy ve třídě. Obecně na škole i v mé třídě vím o verbálním obtěžování - učitel muž, nevhodné poznámky k oblečení/vzhledu slečen, hodnocení upravené podle toho, zda slečna byla atraktivní, vtipkování s chlapci studenty o slečnách!!!! Vše během i mimo vyučovací hodiny.
Jak se to řešilo?
Vedení školy je známé “zametáváním problémů pod koberec” (šikana, obtěžování, drogy…)
Zažili jste něco takového?
stalo se to mně
Sdílený příběh
Když mi bylo 15, začala jsem chodit na gymplu s klukem o dva roky starším. Byli jsme spolu následující dva roky. Po celé ty dva roky se s námi snažil mnohokrát navázat hovor na intimní témata náš matikář, který učil v jeho i v mé třídě. Když jsem třeba někde byla s matikářem sama, vyptával se mě, jestli už jsme spolu spali, zda je "jméno mého přítele" šikovnej, jestli se mi líbí, jak líbá - atd. Ptal se především mě, mého přítele asi jen dvakrát, ale u mě to proběhlo mockrát. Zezačátku jsem měla pocit, že nám fandí a má jen zájem o studenty, ale jeho dotazy byly často velmi intimní a nevhodné, vyhýbala jsem se mu a nevěděla vždycky, co říct. Asi dvakrát jsem si troufla říct, že mu do toho nic není, což přešel se shovívavým úsměvem, ale neodradilo jej to.
Jak se to řešilo?
Neřešil to nikdo. Řekla jsem to po čase jen pár kamarádkám a rodičům jen naznačila, že se matikář takto podivným způsobem zajímá o náš sexuální vztah s přítelem, ale nekonkretizovala jsem ty jeho dotazy. Naši mi řekli něco ve smyslu, že to je divný nebo slizký a že si toho nemám všímat, že je jen divnej.
Zažili jste něco takového?
slyšel/a jsem o tom/mluvilo se o tom na naší škole
Sdílený příběh
Náš učitel tělocviku na základní škole byl známý pro své nevhodné chování. Ve třídě mého staršího bratra dokonce chodil s jeho tehdy nejlepší kamarádkou. Ta mu to prozradila jako tajemství. V mém ročníku se o něm mluvilo stylem: Kdysi měl něco s žačkou a rozpadlo se mu kvůli tomu první manželství, jak kdyby to byl dostačující trest. Jasně byl tehdá těsně po vysoké škole, ale ona byla dítě! Co se týče opatření, nikdy se neřeklo, že je to vyloženě kvůli němu, ale od druhého stupně rozdělili hodiny tělocviku na dívky s ženou učitelkou a kluky měl on. Každopádně při nemoci apod. nás měl všechny a probíhalo to tak, že kluci byli na velké hale a hráli florbal apod. a on chodil za náma a zadával nám cviky, abychom dle jeho slov měly hezky plochá vypracovaná bříška a hýždě, koukal se na nás a občas i šahal, aby opravil technické provedení. Nedokázaly jsme se ohradit, bylo to nepříjemné, ale zároveň se přeci nedělo tolik... Dnes to vidím jinak. Koukla jsem se na stránky školy a je z něj zástupce ředitele.
Jak se to řešilo?
Rozdělené hodiny tělocviku děvčata/chlapci asi abyl neměl pokušení
Zažili jste něco takového?
stalo se to mně
Sdílený příběh
Náš učitel na zeměpis měl pravidelně nevhodné vtípky sexuálního charakteru. Náš učitel fyziky se rád díval do výstřihu, když chtěla holka jedničku ze zkoušení nic jiného jí nezbývalo, taky měl často nevhodné poznámky
Jak se to řešilo?
Ten fyzikar musel odejít, ale odešel "dobrovolně" aby si mohl najít jiné místo. Teď učí na základce 🙃
Zažili jste něco takového?
stalo se to mně
Sdílený příběh
Chodila jsem na střední na umělecko-průmyslovou, kde jsme měli kreslit figuru. Jelikož škola si neměla na to, abychom si vzali externího figuranta, tak učitel chtěl aby si někdo sedl že třídy. Bohužel ten učitel mě znal už od malička, protože bydlí na stejné vesnici a ví nejspíš, že když řekne mě, tak udělám. Nikomu se do toho nechtělo, tak řekl když si tam nikdo nesedne, tak dostanou všichni špatnou známku pět. Přišel tedy za mnou a říká ať to udělám ať si tam sednu. Znělo mi to nátlakově a já prostě nevím proč, ale prostě se podřídím a udělám to. Sedla jsem si na židli do prostřed a sundala si věci do spodního prádla, jenže on mi pak říkal, že by bylo lepší si sundat i podprsenku pro to aby, byla vidět struktura těla. Beztoho abych řekla ne jsem to udělala nevím proč, ikdyž jsem nechtěla. Bylo to hrozný seděla jsem tam na židli 6h s tím, že dvě dveře do třídy byli otevřené a ostatní z jiných tříd se tam chodili o přestávce podívat. Také učitel tam chodil a ukazoval na mě, jak co mají kreslit a díval se. Chápu že na umělecké se kreslí figura, jenže takhle se studenty, aniž by jsme měli na výběr a prostě mi to přijde divný a nechutný. Po tomhle jsem měla úzkostné stavy a nechtěla jsem chodit na jeho hodiny, bála jsem se ho a občas jsem měla i ataky až musela dokonce musela přijet už i sanitka. Na své obhajobě jsem nechtěla, aby tam byl, takže stál na chodbě. Nikdo asi nechápal, ale pro mě to bylo lepší. Dolehlo to na mě, protože jsem už byla sexuálně napadena na základce, ale ne od učitele, ale od jednoho chlapa z obchodu ve kterém prodával kousek od školy. Bylo mi čerstvě 11 let a zatáhl mě do skladu, kde mě začal líbat a chtěl mě nejspíš znásilnit jenže já jsem mu utekla. Je to ve mě doposud. Mám PTSD, bohužel se mi něco takového stalo i na vysoké ne napadení, ale využití od spolužáka a já už toho mám dost . Musela jsem vyhledat odbornou pomoc
Jak se to řešilo?
Ne
Zažili jste něco takového?
slyšel/a jsem o tom/mluvilo se o tom na naší škole
Sdílený příběh
tělocvikář; oženil se se svou bývalou studentkou (už to je dost divný, zajimalo by mě, kdy ten vztah začal...); dost narážek v hodinách, na maturáku prý hodně flirtoval a ošahával studentky, prý se i s některýma vyspal
Jak se to řešilo?
netuším, ale divil bych se tomu
Zažili jste něco takového?
stalo se to mně
Sdílený příběh
informatikář; když jsme dodělali úkol, přišel se k nám podívat přes rameno, strašně se na nás lepil a dýchal za krk 🤢
Jak se to řešilo?
vůbec
Zažili jste něco takového?
stalo se to někomu, koho znám
Sdílený příběh
Náš třídní profesor, kterýho jsme měli od druhého ročníku vyššího osmiletého gymplu do maturity 2 roky měl poměr s mou spolužačkou. Nutno podotknout, že se jednalo o 50+ letého muže, spolužačce bylo 16-18 a ona na to byla (nejprve) náležitě hrdá. V hodinách měl slizké narážky jejím směrem, olizoval si rty a obecně se vyjadřoval v nevhodných narážkách o sexualitě dívek "barokních tvarů".
Jak se to řešilo?
Myslím si, že to bylo neřešené veřejné tajemství. Neslyšela jsem, že by to někdo ze zástupců školy řešil, což nemusí znamenat, že se to nedělo. Vím, že to spolužačka snad řešila se svou matkou, která tedy o poměru věděla. Zda ho schvalovala, nevím.
Zažili jste něco takového?
stalo se to mně
Sdílený příběh
Učitel na praxi na nás sahal. Ne na intimní místa, ale na krk, hladil nás po zádech apod. Věděly jsme, že to bude mít vliv na známku. Potvrdilo se to, když se spolužačka ohradila a následně měla horší známku za stejný výkon.
Jak se to řešilo?
Je to 20 let. Tehdy se takové věci ještě neřešily.
Zažili jste něco takového?
stalo se to někomu, koho znám
Sdílený příběh
Šlo o učitele gymnázia, který si tahal studentky do kabinetu a s pár z nich randil. Byl to náš třídní. To se dělo ještě v dobách, kdy na školu chodila o pár let sarší sestra mojí kamarádky. Nevím, jestli mu někdo domluvil, ale když jsme na školu nastoupily my, tohle už se moc nedělo, nebo o tom aspoň nevíme. Zato nevhodné narážky měl na spolužačky stále, těm obdařenějším z nich se dost nepokrytě koukal do výstřihu. Nechápu to, jelikož naši třídu měl na starosti od momentu, kdy některým z nás bylo teprve 11. Já byla naštěstí celkem v bezpečí, jelikož jsem o kus vyšší než on a navíc k tomu premiantka, takže si ke mně nic nedovolil.
Jak se to řešilo?
Tehdy nikdo moc nevěděl, co s tím dělat, bralo se to jako věc, která tak prostě je. Navíc už ve třídě byla taková zkušenost, že když si někdo stěžoval na učitele, dost ošklivě se nám to vymstilo.
Zažili jste něco takového?
stalo se to někomu, koho znám
Sdílený příběh
****** *******. Profesor dějepisu každý maturitní ples spal s nějakou studentkou. V hodinách byl oblíbený, neb rád vyprávěl pikantní historky. Historická relevance nula. Ředitel ******* měl rád moji spolužačku. Měla už v 11 prsa.
Jak se to řešilo?
Neřešil to nikdo.
Zažili jste něco takového?
stalo se to mně
Sdílený příběh
Nebylo to sice přímo ve škole, ale v rámci studia na SŠ jsme si dělali autoškolu. Učitel měl tendenci sahat nám na nohu, kolena, měl různé sexuální narážky. Bylo to velmi nepříjemné, člověk se samozřejmě bál a učitel zneužíval svého "nadřazeného" postavení, jestli nás doporučí ke zkouškám apod.. Myslím také, že zaplatit si jízdy navíc byla spíš pomsta za nevstřícnost než to, že bych jezdila tak špatně a nemohla být ke zkouškám připuštěna v rámci hodin jízd kurzu.
Jak se to řešilo?
Mluvily jsme o tom jen mezi spolužačkami a snažily se to řešit tak, že jsme chtěly později jezdit v autě dvě s tím, že je to pro nás přínosem sledovat vzájemně své jízdy. Někdy to bylo umožněno, i když asi ne k úplné spokojenosti učitele, ale asi se to nedalo tak úplně zakázat.
Zažili jste něco takového?
stalo se to mně
Sdílený příběh
Vedoucí oboru zneužívá svého postavení, kdy šahá na své studentky nevhodným způsobem, ale nikdo ze školy to neřeší. V mé třídě (i jiných třídách) obtěžuje skoro všechny, a to zejména v předmětu figurálního kreslení. V tomto předmětu má však "oprávnění" si to dovolit, kvůli anatomii atd.. Kromě toho má také zvláštní poznámky, jako třeba komplimentování venušinýho pahorku žákyně. Je ve velmi vysokém postavení a také je u ostatních pedagogů a ředitelem oblíbený a respektován.
Jak se to řešilo?
Ne
Zažili jste něco takového?
stalo se to někomu, koho znám
Sdílený příběh
Učitel na střední škole se zamiloval do šestnáctileté žačky. Naprosto šíleně. Nakonec ji v podstatě znásilnil (podle toho, jak chápeme znásilnění dnes). Holka z toho měla trauma, styděla se před ostatními. Když mi to vyprávěla, brečela. Díky za Vaši kampaň!
Jak se to řešilo?
Ne
Zažili jste něco takového?
stalo se to někomu, koho znám
Sdílený příběh
Učitel angličtiny spal se studentkami. Stoprocentně vím o třech případech. Kolik je dalších, nevím. Myslím, že se nejednalo o nátlak, ale o zneužívání pozice autority, příležitosti, a "atraktivity" své pozice učitele mezi nedospělými holkami. Jednu ze studentek si pak vzal. Teď je z něj zástupce ředitele. Zajímalo by mě, jestli v tom "jede" dál stejně jako před 20 lety a nebo jestli už s tím přestal.
Jak se to řešilo?
Ne
Zažili jste něco takového?
stalo se to mně
Sdílený příběh
Na škole v přírodě jsme hrálx hru, při které se všichni museli svléknout a to i ze spodního prádla, pod záminkou, že máme postavit co nejdelšího hada z oblečení. Tx, co to odmítlx udělat, bylx dál znevýhodněnx ve hře, nemohlx ji už vyhrát a nemohlx druhý den na výlet.
Jak se to řešilo?
V tu chvíli ne, řešily se až jiné případy ze strany tohoto pedagoga po letech.
Zažili jste něco takového?
stalo se to někomu, koho znám
Sdílený příběh
Chodila jsem na jedno malé gymnázium. Náš chemikář je po celé škole známý tím, že kouká holkám do výstřihu a pod náhodnými záminkami na ně sahá. Mé kamarádce například pro zkoušení vyloženě hrábl do výstřihu protože se chtěl "podivat na pěkný nahrdelnik". Někomu jinému zas rozhrnul košili, aby se podíval, jaký má obrázek na tričku. Na tu školu už sice nechodím, ale od mladších kamarádů vím, že se to děje běžně i dnes
Jak se to řešilo?
Nikdo to neřeši, přestože má třídní o tom vtipkovala, takže to je zřejmě veřejně známé i mezi ostatními učiteli. Po škole se navíc říkalo, že už ho kvůli obtěžování vyhodili z nějaké vysoké školy
Zažili jste něco takového?
slyšel/a jsem o tom/mluvilo se o tom na naší škole
Sdílený příběh
Je to učitel zeměpisu a tělocviku. Já osobně mám zkušenosti, že při hodinách má občas sexuální narážky, kouká divně na dívky. Holky z vedlejší třídy ho i viděli, jak tajně fotí studentku když byla před tabulí. Ale celkově o něm všichni ví, ale nikdo to neřeší. Už hodněkrát jsem slyšela, že na akcích jako např. vodák bral holky na hotel a měl s nimi poměr.
Jak se to řešilo?
Neučí dívky na tělocvik ale na lyžáky, atd.. s nimi bez problémů jezdí
Zažili jste něco takového?
slyšel/a jsem o tom/mluvilo se o tom na naší škole
Sdílený příběh
Na střední se nám hodně střídali učitelé, často právě i kvůli tomuto problému. Nejvíce mi ale v paměti utkvěli dva z nich. Jeden byl hodně kontaktní, až nepříjemně, rád s každým mluvil zblízka, ideálně s rukou na rameni. Často mluvil o svých sexuálních zážitcích na vysoké během vyučování, když jsme měli kreslit naše spolužáky v rámci hodiny, chtěl, aby se studenti, kteří sedí modelem, vysvlékli ideálně co nejvíce mohli (prý se to tak běžně dělá a nemáme se co stydět před ostatními). Nakonec odešel učit jinam, údajně tělocvik. Druhý byl ale horší. Byl na nás hodně přísný, dával obzvlášť holkám najevo, že je nemá zrovna v lásce a ponižoval je, že jsou hloupé a rozumí jen kosmetice. Jednu měl vyhlídnutou, byla atraktivní a moc předmět nemusela. Často měl na ní narážky, došlo i na ty sexuální, které jsme se pak jako třída rozhodli řešit. Nakonec ze školy sám odešel.
Jak se to řešilo?
Prvního učitele ne. Druhého už ano, pár studentů se svěřilo ostatním učitelům s jeho poznámkami na účet spolužačky a stylem výuky, učitel nakonec odešel.
Zažili jste něco takového?
stalo se to někomu, koho znám
Sdílený příběh
Na gymnáziu bylo více vyučujících, kteří měli vztah se studentkami. Jednomu bylo přes 60 a vedl fotografický kroužek, kde některé holky fotil třeba nahoře bez. V minulosti chodil se studentkou, pak se rozešli a on začal chodit s mojí spolužačkou, bylo ji cca 16(měla psychické problémy a týpek toho dle mého využil - dával ji pozornost a td.) co tak vím, normálně spolu i spali přímo ve škole. Za poslední tři roky tam ale minimálně další dva učitelé měli/mají vztahy se studentkami.
Jak se to řešilo?
Ředitel to věděl, ale hodně dlouho neřešil. Pak teda jim dal podmínku, že se nesmí vídat přímo ve škole… po mé spolužačce si našel 14letou holčinu pár tříd pod námi. Tam se do řešení pustila maminka slečny a učitele konečně vyhodili🙂 ty další učitele nikdo neřeší, by na tom gymplu neměl kdo učit a ještě se všichni tváří, jak je to nejprestižnější gymnázium v ČR😂
Zažili jste něco takového?
stalo se to někomu, koho znám
Sdílený příběh
Není to můj příběh, byla jsem pouze pozorovatel. Nepochybně díky i díky tomu, že oproti mým spolužačkám jsem měla pubertu trochu později a tou dobou nikdo nemohl v mém dekoltu nic pozorovat. Byla jsem za to vděčná. Je to již 13 let a čím jsem starší, tak mi dochází jak moc to bylo špatně, a je mi líto že jsem se neuměla ozvat a za ostatní se postavit. Náš pan ředitel-fyzikář (tenkrát kolem 40), měl nepochybně rád výhled na mladé dívky, které sotva překročily práh puberty. Velmi často se stávalo, že nechával někoho stát před tabulí a radil z “publika” zajímavé ale bylo že si vždy vybral za svého počtáře někoho kdo seděl vedle obdařenější spolužačky a sedával si na jeho místo. Takže ačkoli jsme v 6. třídě neuměli řešit základní rovnice, některé spolužačky už museli snášet zírání do výstřihu a nemístné komentáře. Bylo to nechutně ponižující a nikdo si nedovolil nic říct, vždyť šlo o ředitele. Kromě výuky na druhém stupni základní školy provozoval i poměrně úspěšný taneční klub, kde na ně mohl koukat i dvakrát do týdne po výuce při tanci a týdenním soustředěním o jarních prázdninách. On trénoval dívky 12-18, jeho manželka pak měla na starost děti do 12 let. I já byla součástí toho klubu a moc ráda na to vzpomínám nicméně díky následujícím událostem mají vzpomínky trochu štiplavý nádech. Jedno odpoledne se školou roznesla informace, že je pan ředitel ve vazbě, protože “něco měl” se 14 letou dívkou K. na soustředění. Strhla se obrovská vlna victim shamingu, jak ho K. sváděla tím že si na tréninky brala tílko. Tenkrát mi to přišlo absolutně skandální. Dneska mi to přijde absolutně nechutné.
Jak se to řešilo?
Pan ředitel dostal podmínku, že nesmí pracovat s lidmi do 15 let (podmínku na pár let samozřejmě). Klub se rozpadl, manželka s ním zůstala. Co se stalo s K. nevím, byla z jiné vesnice a byla o trochu starší, tak jsem se s ní moc neznala.
Zažili jste něco takového?
stalo se to někomu, koho znám
Sdílený příběh
Učitel tělocviku měl pár vybraných holek, kterým v hodině sahal na zadek ve snaze "pomoct, podepřít" atd., ve skutečnosti se však jiných holek než jich nikdy nedotýkal. Jednu vybranou holku, kterou měl nejradši, osahával pravidelně, v hodině došlo i na to, že jí přede všemi dělal masáž, zatímco ostatní museli cvičit. Bylo to takto pravidelně.
Jak se to řešilo?
Ne.
Zažili jste něco takového?
stalo se to někomu, koho znám
Sdílený příběh
Učitel na základní škole si zval kluky na faru do kostela, kde se pak zpětně zjistilo, že se konaly orgie. Některé byly natočené u učitele v pracovním počítači. Sbormistr mého sboru sexuálně zneužíval dospivajicí dívky, následně u soudu přiznal, že věděl, již od své zletilosti, že je hebefil. Učitel na čtyřletém gymnáziu si během hodin fyziky volal k tabuli holky, kterým pak zahlížel na zadek a u tabule je osahával, když je “opravovoval” a bral jsim fixu.
Jak se to řešilo?
Učitel byl ze dne na den odejit ze základní školy, nikdo to nijak dál neřešil. Sbormistr byl odejit a odsouzen na zákaz práce s dětmi po dobu pěti let + v roce 2023 se to rozsoudilo, když ještě neplatilo nařízení, že takový člověk to bude mit navždy v trestním rejstříku. Učitele na střední z naší třídy nikdo neřešil, ale vím, že byl napomenut od vedení školy, bohužel takový člověk je chráněný školskými odbory a je prakticky nemožné ho vyhodit, a to ani soudně.
Zažili jste něco takového?
stalo se to mně
Sdílený příběh
Učitelka několik let posílala nevhodné zprávy a fotky klukům ve třídě včetně mě. Také nás na hodinách hladila např. po vlasech anebo jsme s ní četli sexuální scény na literatuře . Nejdříve jsme si z toho nic nedělali, ale když toto chování neustávalo, začalo nám to být nepříjemné.
Jak se to řešilo?
Vedení školy se o tom dozvědělo a byla nucena odejít
Zažili jste něco takového?
stalo se to někomu, koho znám
Sdílený příběh
Na střední škole spolužačka mého kamaráda chodila s padesátiletým učitelem. Sám jsem je viděl se líbat v metru po škole.
Jak se to řešilo?
Víc o tom nevím, v té době už jsem na školu nechodil a je dost možné že už jí bylo čerstvě 18, takže by to pravděpodobně nikdo moc neřešil.
Zažili jste něco takového?
stalo se to mně
Sdílený příběh
Učitel tělocviku nevhodně sahal na dívky na druhém stupni ZŠ. Často nás nechával chodit na hrazdu a ikdyž holky říkaly že pomoc nepotřebujou tak jim vždy šel "pomoct" tím, že je vyzdvihl specificky za zadek.
Jak se to řešilo?
Mezi studenty se to vědělo, ale nikdo si netroufl to nahlásit.
Zažili jste něco takového?
slyšel/a jsem o tom/mluvilo se o tom na naší škole
Sdílený příběh
Dějepisář/zástupce ředitele vedl vztah s nezletilou studentkou, se kterou se v jejích 21 (?) letech oženil, ale zároveň udržoval i aféru s další nezletilou studentkou
Jak se to řešilo?
Ne 🫠 jeden jediný učitel nám řekl, že je to špatně, a že s tím nesouhlasí, měl kvůli tomu problémy s vedením a nakonec dal radši výpověď
Zažili jste něco takového?
stalo se to někomu, koho znám
Sdílený příběh
Náš chemikář sexuálně obtěžoval mladší studentky na teamsech. Vedení se navzdory důkazům stavělo na jeho stranu, aby prestižní škola neutrpěla na pověsti. Začali reagovat až když si stěžovali rodiče, a to jen tím, že ho zbavili třídnictví. Právě kvůli tomuhle jsem zůstala na kriminalistice.
Jak se to řešilo?
ho zbavili ho třídnictví
Zažili jste něco takového?
stalo se to mně
Sdílený příběh
Stalo se mi to jak na základní tak na střední škole. Byla jsem více vyspělejší a ráda jsem se oblíkala více odvážně. Na základní škole mi bylo 12 let když po mě poprvé vyjel učitel tělocviku na lyžáku a začal mě líbat, tomu předcházelo pravidelné objímaní v kabinetu a na střední škole si mě odvedl učitel z maturáku.
Jak se to řešilo?
Ne nikdy. I když se to dostalo na povrch.
Zažili jste něco takového?
stalo se to někomu, koho znám
Sdílený příběh
Učitel na školním plese obtěžoval moji kamarádku, a sáhl ji na stehno.
Jak se to řešilo?
ne
Zažili jste něco takového?
stalo se to mně
Sdílený příběh
Na základní škole jsme měli relativně mladšího učitele (asi 27 let mu bylo) a mezi žáky byl dost populární. Přišla jsem na druhý stupeň, kde učil. Při dozorech na chodbách si hodně povídal se staršími žáky i žačkami, dělal srandy apod. Už během té šesté třídy ke konci školního roku jsem mu jako zvědavá puberťačka (12 let) napsala, protože se tím chlubil spolužák, který si s ním něco také psal. Jenže se mnou si ten učitel začal psát daleko víc než se spolužákem. Myslím si, že tak půl roku (přes prázdniny a pak i v 7. ročníku) jsme si psali a poznávali se. Dneska by to bylo označený za kybergrooming. V tomto stádiu na to přišli i moji rodiče a byli za ním ve škole, aby to skončilo (zatím se nejednalo o žádný citlivý materiál, ale namotával si mě). To vydrželo do začátku 8. třídy, kdy mi on sám znovu napsal (měl před svatbou) a od toho se naše komunikace hodně zintenzivnila a vyeskalovalo vše. Byla jsem do něj tehdy zamilovaná a viděla jen samé ideály, takže jsem mu posílala své polooblečené nebo nahé fotky všeho. I já jsem od něj dostávala fotky. Byl to regulérní sexting. Psali jsme si vlastně hodně o sexu a postupně to začalo být intimnější, že ta komunikace probíhala třeba u masturbace. Došlo to až na osobní setkávání v kabinetu i někde venku. Na osahávání v prázdné šatně. Na prstění v kabinetu přírodopisu. Na to, že jsem ho já uspokojovala rukou i pusou. Až jsem to jednou chtěla skončit, v dobrém, jela jsem se rozloučit a tam mě chtěl dělat i orální sex. Ještě v ten den na tento náš "vztah" přišli rodiče z mých zápisů v deníku. Byl to ****** ****** z ******, kde znovu na té samé škole učí.
Jak se to řešilo?
Řešili to moji rodiče. Nejdřív domluvou, protože z počátku nešlo o žádné využití ani sexuální kontext. Poté to rodiče řešili přes polici. Absolvovala jsem vyšetření na gynekologii (ale k penetraci nedošlo, nebyla jsem poraněná a teď mi dochází že nějaké DNA ze slin jsem si umyla večer, to nikdo nepohlídal, aby zůstalo) a pak také dva výslechy. Všichni byli moc hodní, ale připadala jsem si na obtíž, protože jsem hodně z těch věcí z tom stavu "zamilovanosti" dělat "chtěla" i když jsem věděla, že jsou špatně. Mívala jsem tehdy i hrozné bolení břicha ve škole, takže jsem ve stresu být musela, to mi ale nedocházelo. Policie vyšetřovala i mé rodiče a toho učitele. Ještě večer po výslechu volala mým rodičům má třídní učitelka, která byla snoubenkou tohoto učitele a byla celá v šoku, myslela si, že je to nedorozumění. Když pak ale zjistila, že není, ve škole mě skoro nemohla vystát. Neopustila ho a jen mě nesnášela a ten poslední rok jsme nějak přežily. Školu jsem měnit nechtěla, spolužáci byli v pohodě a asi jsem nečekala, že ta třídní s ním zůstane a nepřítelem budu já. U ostatních učitelů jsem pokaždé přemýšlela, jestli jsou na jeho straně a přetvařují se, nebo zůstali profesionální. Ale učitelka na matematiku mě odmítla doučovat na přijímačky, měla jsem si prý najít někoho zvenku. Ona a ta třídní byli asi jediné dvě, u kterých jsem vnímala takovéhle odmítnutí. Zbytek učitelů bylo docela v pořádku. Policie byla i za vedením školy, tam tomu nikdo nevěřil, protože byl oblíbený. Už si to nepamatuju, ale i s mými rodiči jednali špatně. Od soudu dostal podmínku na 3 roky a zákaz činnosti. Ale už asi tři roky je zase zpět v té stejné škole. S tou učitelkou mají děti... Jako by nic. V ******* se také někteří stavěli na mojí stranu a jiní na jeho. Snažila jsem se při tom vyšetřování sehnat zážitky i jiných holek, protože se ke mně začalo donášet, že jsem nebyla jediná, se kterou navazoval takto kontakt. Byla jsem ale asi jediná, s kým se to povedlo tak daleko. Oficiální svědectví nikoho dalšího se mi nakonec získat nepodařilo.
Zažili jste něco takového?
stalo se to mně
Sdílený příběh
Na střední škole jsem měla třídního o kterém se vědělo, že spí se studentkami. Podle všeho spal i s mojí spolužačkou. Mě se během studia několikrát nepříjemně dotýkal, šahal mi na pas a jednou během focení na zadek. Potom se mě během školního výletu snažil přesvědčit ať si s ním zaplavu v bazénu a divně se na mě díval, takže jsem radši dělala že nemám plavky. Taky se na mě častokrát divně díval a měl zvláštní narážky, ale to mi došlo až mnohem později. Nikomu jsem tehdy nic neřekla, protože jsem se bála že mi pokazí maturitu a potom, že mi nikdo nebude věřit. Tím jak o tom všichni věděli a nic se nedělo jsem to považovala za něco normálního. Až později mi došlo, že to opravdu normální není.
Jak se to řešilo?
Nikdo nic neřešil, ale jsem si jistá, že se o tom vědělo. Byl to kamarád metodika prevence a příbuzný ředitele školy.
Zažili jste něco takového?
stalo se to někomu, koho znám
Sdílený příběh
Stalo se to letos(2026), kdy profesor na právo mé spolužačce řekl, že kdyby jí to více slušelo tak jí ten zápočet dá.. neni to nic extra, ale přijde mi to přes čáru a totálně nechutný... a co jsem tak slyšela tak je to u profesora běžná věc
Jak se to řešilo?
Ne neřešil, protože profesor je na višší pozici a studenti maji strach, že to bude mít negativní dopad na jejich studium
Zažili jste něco takového?
slyšel/a jsem o tom/mluvilo se o tom na naší škole
Sdílený příběh
Na čtyřletém gymnáziu, kam jsem chodila (maturovala jsem před 12 lety), byl mladý pohledný pan fyzikář, který bezostyšně flirtoval se studentkami a navazoval s nimi sexuální vztahy různého druhu. S jednou ze studentek pak měl dlouhodobý romantický vztah, dokonce spolu bydleli - v té době byla již plnoletá, ale stále studentka ve čtvrtém ročníku. Jejich vztah skončil tím, že ho nachytala u nich doma v jejich posteli se studentkou z druhého ročníku. Tenhle pán každý rok pořádal párty u něj na chatě, kam zval vyvolené studenty a studentky, se kterými se tam opíjel a studentky mu pak končily v posteli. Také se tradovalo, že uděluje jedničky z fyziky za vykouření. Oplzlostmi prokládal i výuku, kdy například při demonstraci cívky s feromagnetickým jádrem cívku (dutý válec) vyzývavě penetroval podlouhlým kouskem kovu. Nebo při výkladu odezvy elektronických součástek na střídavý zdroj napětí nás častoval mnemotechnickou pomůckou "cívka je jako dívka, nejdřív napětí, potom proud".
Jak se to řešilo?
Vyřešila to (možná před 5 lety) studentka, která nasdílela její inernetovou komunikaci s ním na sociálních sítích. To už pan ředitel situaci nemohl dál ignorovat a s fyzikářem ukončil pracovní poměr. Pan fyzikář teď učí na nějaké soukromé škole :)
Zažili jste něco takového?
slyšel/a jsem o tom/mluvilo se o tom na naší škole
Sdílený příběh
Na základní škole byl učitel, který měl pohybový kroužek pro děti do 5 třídy a nevhodně na ně u toho sahal nebo na ně oplzle koukal.
Jak se to řešilo?
Myslím si, že o tom věděla celá škola, ale nikdo s tím nic nedělal
Zažili jste něco takového?
stalo se to někomu, koho znám
Sdílený příběh
reditel na moji byvale stredni skole mel nevhodne sexualni narazky ne nektere z mych spoluzacek. jelikoz to byl ale reditel tak se to nijak neresilo i presto ze nekteri vyucujici o tom vedeli
Jak se to řešilo?
ne
Zažili jste něco takového?
slyšel/a jsem o tom/mluvilo se o tom na naší škole
Sdílený příběh
Oblíbený učitel. Pro mě osobnostně i oborově nejdůležitější z celého pedagogického sboru. Charismatický. Přátelský. Přístupný. Smazával hranice. Chodil s námi na pivo atd. Žil / žije s bývalou studentkou. Říkalo se, že si začíná i s dalšími aktuálně studujícími. Až s odstupem let mi dochází, že mohlo jít o zneužívání a že jsme všichni groomnutí
Jak se to řešilo?
Pokud vím ne. Ale nevím.
Zažili jste něco takového?
slyšel/a jsem o tom/mluvilo se o tom na naší škole
Sdílený příběh
Jsem otec studentky, ktera pred cca 20 lety navstevovala ****** **** ****** v ****a zaroven muj spoluzak z gymplu vyucoval dlouha leta na ***. Informace, kterou zminim je tedy ze dvou zdroju a byla v te dobe v ustavu verejnym tajemstvim. Stavalo se to pravidelne na skolnich vecircich, kdy tehdejsi reditel po pulnoci obchazel zbyle studentky a vynucoval si polibek a pritom je nevybirave osahaval se slovy: “Na pamatku”. Nikoho to v te dobe nijak nepoburovalo, byl to proste takovy skolni kolorit.
Jak se to řešilo?
Ne
Zažili jste něco takového?
slyšel/a jsem o tom/mluvilo se o tom na naší škole
Sdílený příběh
O jednom učiteli na naší škole se říká, že měl vztah se studentkami a údajně měl s jednou i dítě (prý potom, co dostudovala). Obecně má dost sexuálních poznámek i o učitelkách a v hodinách taky prý řeší věci podobného rázu. Mojí třídu neučí a jsem na střední, takže většina lidí tu je dospělých, ale i tak mi to přijde creepy
Jak se to řešilo?
Neslyšela jsem že by se kdy cokoliv řešilo, ale nevyhodili ani učitelku co chodila opilá do hodin
Zažili jste něco takového?
stalo se to mně
Sdílený příběh
Náš učitel dějepisu trpěl alkoholismem, což mi došlo až později, když jsem odmaturovala. Navíc vyučující neměl aprobaci na dějepis, ale na tělocvik i když možná ani to ne, na škole učil, protože dřív hrál profesionálně volejbal, kamarádil se s ředitelem a byl stejně jako ředitel aktivní v místní ***. Látku nám vykládal ze sešitu své starší dcery, včetně jejich chyb v zápise. Na nižším gymnáziu (chodila jsem na 8leté gymnázium), nás učil první tři roky. Mě dějepis hodně bavil a dost mi šel. Často jsem se hlásila, věděla odpovědi, pamatovala jsem si věci z předchozích hodin, zajímala se o probíranou látkou. Časem to vedlo k tomu, že se se vším obracel na mě. Procházel se kolem zadních lavic, kde jsem seděla, vykládal látku a u toho se na mě obracel, často na mě sahal - na hlavu, na ramena, na ruce. Bylo mi to nepříjemné, protože býval zpocený a táhl z něho alkohol. Taky jsem byla jediná, na koho se obracel. Spolužáci se mi posmívali, že mě miluje a byla jsem předmětem neustálých připomínek, že s ním něco mám. Mě bylo v té době 12, 13, 14 let, muži mě nijak nepřitahovali, ani starší ani v mém věku, spíš jsem se jich bála, stejně jako všeho kolem sexu.
Jak se to řešilo?
Byla jsem pouze předmětem výsměchu. Později už učitel na škole nepůsobil, ale důvodem byla jeho nekompetence a alkoholismus.
Zažili jste něco takového?
stalo se to mně
Sdílený příběh
Já tehdy 16 let. Učitel češtiny přes 50 let. K ničemu fyzickému tehdy nedošlo. Ale psali jsme si, nejdřív nevinně, ale pak i eroticky laděné SMS. Tehdy jsem to brala jako zvědavost. Myslím, že jsem chtěla spíš pozornost než něco víc. On naštěstí nevydiral nebo netlačil násilně. Říkalo se pak a bylo to veřejným tajemstvím, že tyto aktivity ale i včetně sexu se studentkami provozoval roky. A byl kvůli tomu i načas vyhozen. Právně asi nemám co říct, bylo mi pak už 18 a když jsem řekla ne, respektive neudělala jsem další krok, zůstalo to tak. Po letech jsem si ale uvědomila, že manipuloval. Zneužíval svoji moc a pozici. Věděl dobře, co dělá. Věřím, že by i dnes řekl, že byl jen zamilovaný. Připomínalo mi to Lolitu. Bohužel byly i případy, kdy to tak některé slečny chtěly mít. Chtěly s ním být. Já jen doufám, že už je někde v důchodu. Přeju všem ženám, aby se jim nic takového nedělo. A samozřejmě přeju si, abych tehdy věděla, co dnes.
Jak se to řešilo?
Vyřešila jsem to sama. Věděly to dvě spolužačky. To mi dost pomohlo. Taky si mě našla jeho bývalá milenka. která si myslela, že s ní zůstane. Skrze ni jsem opravdu uvědomila, co je to za člověka. Popisovala bolestivý sex. Psal ji taky jak je někde se třídou, ve které byla její sestřenice. Ona měla skrze tuto zkušenost zdravotní a psychické potíže.
Zažili jste něco takového?
stalo se to mně
Sdílený příběh
Třídní učitel na základce nám běžné popisoval sexuální praktiky (třeba anál v 6. třídě) a i jeho zkušenosti. Popisoval a hodnotil naše těla a těšil se, až nám holkám, bude 15. Dodnes si myslím, že s ním moje spolužačky něco měli, ať už během školní docházky nebo po ní.
Jak se to řešilo?
Neřešilo. Z vysoký ho vyhodili za nevhodný chování ke studentkám, tak u nás na základce učil několik let. Dneska už učí jinde, jen má zákaz učit dívčí třídy.
Zažili jste něco takového?
slyšel/a jsem o tom/mluvilo se o tom na naší škole
Sdílený příběh
Jenom zvěsti: dějepisář na našem osmiletým gymplu měl pověst, že chodí se studentkama - bylo jim mezi 14 a 17, říkalo se to postupně o dvou, ani jedna nebyla z mojí třídy. Obě to byly plnoštíhlý holky, takže se říkalo, že to je jeho typ, a doteď si pamatuju, že se lidi smáli jim, nebo měli pocit, že to pověst kazí jim - jemu ne. O něm šly zvěsti, že mu před lety umřelo malé dítě a žena od něj pak odešla, žil v bytě se svojí matkou, takže se tak nějakým utrpením romantizovaly ty jeho "nestandardní" vztahy. On byl známý tím, že měl celkově oblíbenější studující, který vynášel do nebe, nemohli nikdy říct žádnou hloupost, zval je k sobě na "intelektuální" dýchánky, kde pouštěl vážnou hudbu a nějak se diskutovalo, a zbytkem studujících pohrdal. Jeho výbuchy vzteku a nevypočitatelnost byly taky známý. Myslím, že hodně lidí se snažilo ho moc neřešit, byli rádi, pokud na ně zrovna neřval a neponižoval je před třídou. Pár let po maturitě jsme ho se skupinkou lidí potkali náhodou na ulici, vyprávěl nám, že jde zrovna z nějaké konference o Lucemburcích, a že oni byli tak "nádherně zvrhlí". Uviděla jsem ho zas trochu novýma očima. O několik let později jsem ho viděla klopýtat opilého z autobusu. Celá ta problémovost tý situace při našem studiu (2001 - 2009) mi došla až po mnoha letech. Dneska myslím na to, jestli to byly drby nebo pravda, a jestli drby, tak hlavně doufám, že ty dvě holky o nich nevěděly.
Jak se to řešilo?
až po maturitě jsem se dozvěděla, že naše češtinářka ho nerespektovala a nesnášela, ale držela dekorum; pohádala se s ním, když začal při maturitě lidi nespravedlivě potápět. Narativ, který kolem toho šel, byl, že ona se chystá do důchodu, že už ho aspoň nebude muset řešit a zabývat se jím. Myslím, že nikdo další se sboru proti němu nešel a naopak tam měl pár přátel. Ale nevím, jestli o tom vůbec někdo se sboru věděl. My jsme to neotvírali ani v už úplně neformálním prostředí na maturitním večírku: nechtěli jsme tím zničit ty holky, a měli jsme pocit, že to by se stalo, že by to pro ně byla hrozná hanba.
Zažili jste něco takového?
stalo se to mně
Sdílený příběh
Chodila jsem se svým učitelem ze střední školy. Vše začalo již v polovině mého prvaku, tedy v době, co mi bylo 15 a pokračovalo následujícího 4,5 roku. V době, kdy jsme si spolu začali mu bylo 30. Ačkoliv jsem se po celou dobu trvání vztahu i po jeho ukončení přesvědčovala, že na tom není nic špatného, protože nikdy nedošlo k sexuálnímu nátlaku, až po ukončení mi došlo, že to není tak jednoduché. Šlo o velmi mocensky nevyrovnaný vztah, což se propisovalo do spousty rovin našeho fungování.
Jak se to řešilo?
Ano, v momentě kdy se o nás začali šířit drby za ním přišel jeden spoluvyučující, aby ho varoval a doporučil větší diskrétnost.
Zažili jste něco takového?
slyšel/a jsem o tom/mluvilo se o tom na naší škole
Sdílený příběh
Sám jako učitel to vnímám dost citlivě. Popravdě mi často stačí, že kamarádi/známí se zeptají: "Hele, co studentky?" A já vždycky jen odseknu, ať si z toho nedělají srandu. Naštěstí jsem přímo ve svém praxi jsem se s tím přímo nesetkal, ale vím o jednom bývalém kolegovi, který byl ze své předchozí štace odejit, protože měl poměr se studentkou, dokonce snad studentkami. A přestože si vedení toto na něj zjistilo, tak stejně ho do školy vzalo... Ještě navíc do školy primárně s dívkami studentkami. A z doslechu vím o dalších případech, kdy se řešily podobné případy. Morálně mi to přijde naprosto přes čáru, ale bohužel se to děje.
Jak se to řešilo?
Viz výše - škola si to o kolegovi zjistila, přesto ho nabrala. Navíc od té doby už není jen řadový učitel, i povýšil.
Zažili jste něco takového?
stalo se to někomu, koho znám
Sdílený příběh
Znám zástupce na víceletém gymnáziu a požádal mě, abych nadnesla téma tělocvikářů. Často kolují drby nebo nařčení, že se na žákyně nevhodně dívají nebo na ně sahají. Samozřejmě každé oběti je potřeba věřit. Je ale frustrující, že za tělocvikáře by dal známý ruku do ohně, ale na učitele, který doslova spí se studentkami, žádné stížnosti nejsou. Všechny oběti je třeba brát vážně. Jak ale ošetřit, že dívky v citlivém věku si sexualizují i to, že jim učitel zadává, jak cviči, nebo se na cviky dívá. Většina tělocvikářů už na dívky nesahá vůbec, těžší cviky, kde je potřeba dopomoc, vyřadili.
Jak se to řešilo?
Známý to řeší tak, že se snaží dávat učitele k chlapcům a učitelky k dívkám, často to ale úvazkově nevychází.
Zažili jste něco takového?
stalo se to někomu, koho znám
Sdílený příběh
Kolega mého kamaráda spal se studentkami střední školy, i s těmi, které učil, můj kamarád jen s těmi, které neučil. Přišlo mi to nechutné. Taky jako teď nevím, jestli je nevhodné, když se mě po debatě se sociálními pracovníky na téma sexuální výchovy zeptají žáci 9. třídy, kdy jsem poprvé měla pohlavní styk, a já jim řeknu, že jsem nikam nespěchala a počkala jsem si až na kluka, které jsem měla opravdu ráda, a bylo mi 25. To je jako taky nevhodné? A kdo jim to má říct jiný, že není kam spěchat? Jsem teď zmatená.
Jak se to řešilo?
Je to dlouhodobá praxe na tamější škole, roky to tak funguje, oba tam stále učí. Ale má přijít nový*á ředitel*ka, tak snad už to bude někdo řešit pořádně.
Zažili jste něco takového?
stalo se to někomu, koho znám
Sdílený příběh
Spolužačka na gymplu chodila s učitelem informatiky, byl to člověk asi o deset let starší než my, jí bylo na začátku asi 17 let. Učil nás asi od 15... Vím, že na maturitním plese se drželi od sebe a netančili spolu, prý aby se to nedozvědělo vedení nebo ostatní vyučující, a mě to tenkrát překvapilo, protože ve třídě to věděli všichni a nikdy dřív s tím nedělali žádné tajnosti. Bylo to mezi námi ve třídě postavené tak, že je to normální vztah jako každý jiný a spíš leda je hustá, protože má staršího kluka. Po maturitě spolu ještě nějakou dobu chodili a i žili. Po ní začal chodit s další studentkou našeho gymplu, shodou okolností jsem ji doučovala chemii - to už měl ten věkovej rozdíl určitě nejmíň 15 let. Vzali se a co vím, tak spolu žijou a mají spolu dvě kočky.
Jak se to řešilo?
nikdo to neřešil, ale asi jsme o tom věděli jenom my - studující
Zažili jste něco takového?
stalo se to někomu, koho znám
Sdílený příběh
Slovní hodnocení učitele češtiny poprsí mých spolužaček a poměřování která z nich je hezčí
Jak se to řešilo?
Nikdo to neřešil, byli jsme teenageři
Zažili jste něco takového?
stalo se to někomu, koho znám
Sdílený příběh
Znám zástupce ředitele na víceletém gymnáziu. Je tam jeden chemikář, o kterém se říká, že stává rád na dozorech pod schody a kouká studentkám na zadek, a podobné věci. Jednou poslal chemikář přímo vedení screenshot, ve kterém byly záložky - porno 'sweet sixteen', něco v tom smyslu.
Jak se to řešilo?
Zástupce to chtěl řešit s ředitelkou. Ta odmítla řešit cokoli, co se týká sexuality. Tak aspoň chemikáře naučil dělat screeenshoty, ne printscreeny.
Zažili jste něco takového?
stalo se to někomu, koho znám
Sdílený příběh
Spolužák na gymplu od třeťáku chodil s mladou češtinářkou. Všichni jsme mu jí záviděli. Dodnes se tím na srazech chlubí.
Jak se to řešilo?
Ne, bylo to v pravěku.
Zažili jste něco takového?
slyšel/a jsem o tom/mluvilo se o tom na naší škole
Sdílený příběh
Meli jsme na uni telocvikare co "balily" holky na jejich hodinach a pak s nimi spaly za lepsi znamky.
Jak se to řešilo?
Ano resilo se to - vyhodili je a pak byl na uni nedostatek ucitelu na telocvik.
Zažili jste něco takového?
stalo se to mně
Sdílený příběh
Já jsem se svým bývalým učitelem. Učil mě na prvním stupni gymplu. Pak odešel ze školství. S bývalými studenty a studentkami se pořád stýkal (ve skupinách! zvali jsme ho, my i jiné třídy). V oktávě jsem se doslechla, že se rozešel s přítelkyní. Tak jsem ho sbalila. Jsme spolu 10 let, máme první dítě. Tak mě suďte. Nebo jeho. Je to vhodný vztah?
Jak se to řešilo?
Jsou z toho akorát drby no :) Chápu, už teď, že to je složitější a není to černobílé.
Zažili jste něco takového?
slyšel/a jsem o tom/mluvilo se o tom na naší škole
Sdílený příběh
Náš třídní učitel na maturáku strašího ročníku políbil maturantku, ta se z toho zhroutila, ale nechtěla to dále řešit. To vadilo našim spolužačkám a jedné řekla na to školní psycholožka, že má být ráda že žije v Česku, že se stávají horší věci. Poté také ten třídní učitel má vztah se studentkou z mladšího ročníku (je ji 18) a ví o tom úplně všichni. Dále chodil na školu učitel, který dříve spával se studnetkami (konsenzuálně ale to nemohu potvrdit pochopitelně jelikož je to dlouho než jsem nastoupil na školu). Učitelka také měla nevhodné sexuální narážky a ukázala prsa maturantům. Prosím o nesdílení těchto informací, jelikož mě osobně se to netýkalo jelikož jsem kluk...
Jak se to řešilo?
Ani moc ne, vedení o našem třídním ví asi vše co dělá, možná dostal jen nějaké napomenutí, jenže to je opakované a není to poprvé... Minimálně o většině vedení školy ví ale nevím jestli vůbec něco dělá.
Zažili jste něco takového?
stalo se to mně
Sdílený příběh
třídní učitel má opakované sexuální narážky na vzhled, chovaní mladých žaček na gymnáziu. Je uznávaný, učí dějepis a má několik titulů, proto si ho škola drží i přes to, že se nevhodné opakování pořád opakuje. má sexuální narážky, děvčatům šahal na tváře a když se mu někdo postaví, tak mu to dal sežrat
Jak se to řešilo?
ředitel přišel s papírem, že se mohou žačky ozvat a něco k tomu říct. mělo to být anonymní, ale nebylo, papír byl celou dobu u ředitele a studentky si musely vyžádat k němu přístup, takže se konkrétně vědělo o tom, ldo co psal
Zažili jste něco takového?
stalo se to někomu, koho znám
Sdílený příběh
Vyučující, nyní starosta města, měl otevřené vztahy s několika studentkami na naší střední škole; s jednou mojí kamarádkou si šel jako rande vyzvednout její občanku; doteď nechápu, že se o tom nikdo nerozvyprávěl
Jak se to řešilo?
nikdo, nikdy. ten člověk nyní kandiduje do senátu
Zažili jste něco takového?
stalo se to někomu, koho znám
Sdílený příběh
V prváku na lyžáku dal v kabince mojí spolužačce tělocvikář komdom za bundu.
Jak se to řešilo?
Neřešili jsme to, protože nám bylo 15, ale bylo to pro spolužačku velmi nepříjemné. Po odchodu ze školy na rozlučce jsme to myslím řekli nějakým učitelům, ale nepamatuji si, jestli to někdo řešil, spíš ne.
Zažili jste něco takového?
stalo se to mně
Sdílený příběh
Můj učitel dějepisu na střední mě zval k sobě do kabinetu než mu skončí “směna” u nás na škole ( vyučoval i jinde). Často s námi místo historie probíral svojí bývalou přítelkyni, protože rozchod byl zrovna jeho aktuální téma. Jednou jsme šli místo výuky na zmrzlinu a ptal se mě na můj vztah, zmínila jsem se, že máme s přítelem nějaké problémy a později mi psal a zval mě do kabinetu, že to tam spolu můžeme probrat. Odmítla jsem a on mi na to napsal “promiň jestli jsem to nějak špatně pochopil”.
Jak se to řešilo?
Řekla jsem to jen spolužačkám
Zažili jste něco takového?
stalo se to někomu, koho znám
Sdílený příběh
Píši jako bývalý učitel gymnázia v Praze, stále tam učí a dokonce je zástupce školy jeden z těch,co si pravidelně vybírá mladší a mladší studentky a to i poté, co se s jednou z nich oženil. Když jsem opouštěl školu, tak jich bylo již minimálně osm,ale předpokládám,že to zkoušel na daleko více z nich. Výhoda pro něj byla v tom,že na ****** ******* (asi to nemá cenu tajit) chodí daleko více studentek než studentů,v 15 v prváku jim rozdal psychologické testy a na nich zjistil,kde která má problém. Dříve vedl fotografický kroužek a 'lovil' tam. A tak už to jde 12 let. Posléze jsou tam další příklady,kde studentkám říkal nevhodné narážky. Ze své zkušenosti: Není jednoduché si vždy dávat pozor,aby se jich citově nedotknul,ale byla to jedna z věcí, která mě donutila odejít
Jak se to řešilo?
Do covidu to nikdo neřešil,myslelo se totiž, ze sice s jednou chodí, když za mnou studenti i dotyčné studentky přišli,tak jsem je vyslechl a dokonce jsme to řešili na kriminálce. S tou ale studentky nechtěly spolupracovat, bylo to tedy vyhodnoceno jako neetické,nikoliv trestné. Po tomto došlo na oznámení na ČŠI,ta sice poslala žádost řediteli,ten si zainteresované vyslechl a.. verdikt je nevinný,málem jsem ze školy odešel já. Měnil se ředitel,ten si ho jako zástupce ponechal,ačkoliv věděl,že to co se psalo je pravda,snažil se tomu zabránit,ale nepovedlo se mu to, dvakrát jsem se na další žádost studentů s ředitelem na toto téma bavil,moc ho to nezajímalo. Pokud by Vás to detailněji zajímalo viz mail
Zažili jste něco takového?
slyšel/a jsem o tom/mluvilo se o tom na naší škole
Sdílený příběh
Slyšela jsem o tom na jedné škole, nicméně nešlo o obtěžování ze strany učitele,ale o obtěžování učitele ze strany žaček. Nový mladý učitel a žačky si ho vyhledávaly na sociálních sítích,posílaly mu své fotky a i ve škole se vyzývavě oblékaly a nadbíhaly mu.
Jak se to řešilo?
Řešilo se to schůzkou s preventistkou,vedením a teď už si nejsem jistá zda i s rodiči. Důležité byly screenshoty, protože dívky se snažily zprávy smazat.
Zažili jste něco takového?
slyšel/a jsem o tom/mluvilo se o tom na naší škole
Sdílený příběh
Jeden profesor matematiky dlouhodobě pokuloval po holkách, toho jsem si všimla i jako prvacka. S některými měl sex a jedné prý dal dítě a teď je to jeho žena, ikdyž tomu manželství nevěřím.
Jak se to řešilo?
Nevím. Profesor stále učí a žáci dál šeptají.
Zažili jste něco takového?
stalo se to mně
Sdílený příběh
Chodily jsme s holkami oblečené do větších výstřihů, když mělo být zkoušení z fyziky, protože jsme věděly, že to znamená, že dostaneme jedničku. To stejné platilo pro krátké sukně. Bylo mi čerstvě patnáct v prváku na střední a nenapadlo mě, jak moc je to špatně a že jsme to měly říct někomu ve vedení, jak to na hodinách funguje.
Jak se to řešilo?
Neřekly jsme to nikomu, přišlo nám to jako běžná realita.
Zažili jste něco takového?
stalo se to mně
Sdílený příběh
V 8. a 9. třídě jsme měli staršího učitele na fyziku. Už se blížil do důchodu, bylo mu přibližně 60. Šli jsme na vědecký veletrh, na začátku 9. třídy(bylo mi čerstvě 15) a on byl jeden z vyučujících co šli s námi. Po cestě mě slyšel říct spolužákům během konverzace které nebyl součástí “Já asi nechci mít děti” a ozval se se slovy “Ty že nechceš děti? Taková holka krev a mlíko, přirozená rodička?”. Po zbytek roku mi bylo nepříjemné být v jeho hodinách.
Jak se to řešilo?
S nikým z učitelů ve škole jsem to neřešila, asi ani s rodiči. Jeden kamarád mi řekl, že si to nemůžu nijak brát, protože to přece nemyslel špatně a je jenom z jiné generace.
Zažili jste něco takového?
stalo se to mně
Sdílený příběh
Jeden z učitelů pravidelně překračuje hranice mého prostoru a dotýká se mě. Nemám energii to řešit, mám s ním žoviální vztah a také mě odrazuje to, jak je mezi učitelským sborem populární.
Jak se to řešilo?
Ne
Zažili jste něco takového?
stalo se to někomu, koho znám
Sdílený příběh
Slečna z mého gymnázia začala v maturitním ročníku chodit se svým třídním asi o 25-30 let starším než ona. Je to veřejná informace, všude spolu dávají fotky a je to odporné.
Jak se to řešilo?
neřešilo i když to všichni vědí nikdo s tím nic nedělal
Zažili jste něco takového?
stalo se to mně
Sdílený příběh
Když nás v prváku na střední varovaly starší spolužačky před učitelem, který měl obtěžovat své studentky, nevěřily jsme jim a v průběhu dvou let (než jsem ze školy odešla, tohle byl jeden z důvodů) na to vlastně přišly samy. Vyhledával naši blízkost (jedna spolužačka se nám svěřila třeba se zkušeností z lyžáku a cesty z něj, kdy měl děvčatům dokonce lozit na pokoj a konkrétně k ní si sedat v autobuse), nejčastější byly sexistické poznámky, kdy se mělo jednat o vtipy, nevhodně se nás dotýkal a natahoval se přes nás u tabule nebo když nám koukal do sešitů, a to ani nemluvím o vyklánění se z oken nebo pobytu v kabinetu, kterému jsme se vyhýbaly obloukem, pokud to bylo možné. Někteří dokonce tvrdili, že má dotyčný dokonce podmínku za znásilnění, co je na tom ale pravdy, netuším.
Jak se to řešilo?
Kontaktovaly jsme tehdejšího zástupce ředitele, jehož reakce byla, že jsme jen přecitlivělé prvačky a nechápeme humor. Tehdy tam s dotyčnými, které to s ním a několika dalšími pedagogy šly řešit, seděli i kluci z více ročníků (jednalo se o obor, kde byla otevřená pouze jedna třída v ročníku složená převážně z dívek). Z celé situace jsme jako problémoví vyšli my a náhodou se nám zhoršily známky z předmětu, který tenhle učitel vyučoval - a svůj přístup změnila i jeho kolegyně a dlouholetá kamarádka, takže jsme začali v podstatě propadat a pravděpodobnost, že bychom měli odmaturovat, se zmenšovala. Já to nedávno znovu otevřela v kanceláři krajské radní pro školství a budu se o tom bavit s novou ředitelkou. Jelikož na škole už nejsem a nebavím se s bývalými spolužáky, nevím, jak se situace vyvíjela dál kromě odchodu těch učitelů, kteří se nás zastávali ve více případech, protože na škole docházelo ke konfliktům z více důvodů.
Zažili jste něco takového?
slyšel/a jsem o tom/mluvilo se o tom na naší škole
Sdílený příběh
na střední škole, kde jsem pracovala, bylo veřejným tajemstvím, že učitel (cca 60 let) “balí” studentky - opíjí je na školních akcích, pak si je vodí do kabinetu, kde pak zkouší, kam s ním budou ochotné zajít. mezi studujícími kolovaly screenshoty konverzací se studentkami, kde se ptal, co mají na sobě nebo ať mu pošlou fotky nohou. dozvěděla jsem se také, že na lyžařském zájezdu se pokusil znásilnit studentku - jiný kolega přišel do pokoje a viděl, jak na ní ležel jen v trenkách, držel jí ruce a ona se bránila. vše jsem to měla jen z doslechu, ale jak říkám, mezi kolegy i studenty to byla známá věc.
Jak se to řešilo?
snažila jsem se to řešit, hlásila jsem to řediteli školy, který to bagatelizoval slovy “on má rád holky, ale nevím o tom, že by někdy došlo k nějakým oplzlostem”. apelovala jsem na to, aby se to řešilo, opakovaně jsem se ředitele ptala, jak situace postupuje - bylo mi řečeno, že si s učitelem promluví, ale po mém odchodu ze školy se to prý úplně přestalo řešit a zametlo se to pod koberec.
Zažili jste něco takového?
slyšel/a jsem o tom/mluvilo se o tom na naší škole
Sdílený příběh
Na střední jeden z našich učitelů chodil s 15letou dívkou, jemu myslím bylo okolo 30. Dozvěděli jsme se to z jeho online profilů. Nevím jestli dívku někdy sám učil, byla z jiné školy. Myslím že jsou dokonce stále spolu - pokud ano, tak jsou spolu už přes pět let. Vždycky mi to přišlo nechutný, nenávidím že něco takového je u nás legální - v patnácti by člověk fakt neměl chodit s někým kdo je dvakrát tak starý.
Jak se to řešilo?
Myslím že vůbec, maximálně tak studenti si z něj dělali srandu.
Zažili jste něco takového?
stalo se to mně
Sdílený příběh
Ze školy mám pouze jeden zážitek. Na gymnázium k nám přešel učitel, šeptalo se, že na gymnáziu, kde učil předtím, měl poměr s několika studentkami. Proto také musel odejít. Nicméně pouze přešel na jinou školu. Viděla jsem, jak hodně své pozornosti věnuje slečnám, které se oblékaly hodně feminně a líbivě. Přišlo mi to sexistické, ale takových učitelů (v menším měřítku) bylo více. Kdyby se to mělo řešit, nic jim nedokáží a učitelů je málo. Mimo školu: Mně osobně se stalo, že jsem se jako čtrnáctiletá zamilovala do dvaceti šesti letého kluka. Byl učitelem. Chvíli jsme spolu chodili a já s ním měla svůj první sex. Pamatuji si, jak mi řekl, že o nás nesmí nikdo vědět. Jinak by mu zakázali učit. Takže věděl, že je na tom něco zvláštního (samozřejmě na styku ale nezákonného). Mně až dnes dochází (je mi dvacet pět), jak strašně zvláštní to je. Nedokážu si představit romantický vztah ani s nikým, komu je osmnáct. Natož čtrnáct… až teď mám ten pohled, o kolik starší, zralejší, zkušenější člověk je. Jaká je motivace pro takový vztah? Moc? Nevinnost mladšího? Jakási nadřazenost? Do dnes občas vidím nějaký příspěvek na sociálních sítích. Vystudoval další pedagogickou školu, jezdí na dětské tábory, školí. Třeba je skvělý učitel, ale v hlavě mám pořád otázku po jeho motivaci vztahu s tak mladou dívkou.
Jak se to řešilo?
Ne. Ani jedno.
Zažili jste něco takového?
stalo se to někomu, koho znám
Sdílený příběh
Moje spolubydlící z intru na se na střední škole dozvěděla od našeho třídního učitele, že náš učitel angličtiny povídá v kabinetech, že ona a on tvoří pár a všem učitelům vypráví, jak se jednou rozvede se svou ženu, vezme si mou kamarádku, budou mít děti a ty pošle na stejnou střední školu (byla to škola pod MV). Nikdo pořádně nechápal, kde tato jeho představa vznikla. Moje kamarádka tohle všechno před našim třídním popřela a pak jsme společnem konfrontovali zmíněného učitele angličtiny, že proč vypráví tyto hlouposti všem učitelům na škole. Pan učitel nijak nereagoval a pořád opakoval, že by tohle chtěl řešit s kamarádkou v soukromí, což jsme obě dvě odmítaly. To co se dělo, kamarádka řekla všem spolužákům, aby každý věděl, co to je za člověka. Následně škola začala řešit tento problém, ale jelikož bylo nedostatek pedagogů na škole a vedoucí pedagogů se před vedením školy zastala učitele angličtiny, tak to nikdo neřešil víc. Naštěstí všichni naši spolužáci i spolužačky ze třídy věděli co se stalo (měli jsme poměrně stmelený kolektiv) a všichni byli znechucení z chování zmíněného učitele. V hodinách angličtiny toho učitele už nikdo nebral vážně a musím říct, že jsme mu dost dávali najevo, co si o něm myslíme. Učitel angličtiny to vydržel rok a pak ze školy odešel pracovat na policejní prezidium:). Neposkvrněn. Nyní má 18-ti letou přítelkyni a je rozvedený
Jak se to řešilo?
Nikdo to pořádně neřešil, viz příběh
Zažili jste něco takového?
slyšel/a jsem o tom/mluvilo se o tom na naší škole
Sdílený příběh
Dva profesori byli vzdy spojovani s mladsimi studentkami. Jeden si ji nakonec i vzal.
Jak se to řešilo?
Ne
Zažili jste něco takového?
slyšel/a jsem o tom/mluvilo se o tom na naší škole
Sdílený příběh
Mladý pedagog (cca 30-35) na našem gymplu začal chodit se svou studentkou krátce potom, co nastoupila do prváku (15/16 let). Vyučoval matematiku a fyziku a zároveň byl jejím třídním. Jejich vztah byl zjevně bouřlivý, říkalo se po škole, že po každé hádce ji buď pořádně dusil před tabulí nebo psala celá třída písemku. Což samozřejmě vůbec nepůsobilo dobře na třídní kolektiv a její vztahy se spolužáky. Studentka se kvůli němu i rozhádala s rodiči a na čas se odstěhovala z domova. O situaci věděla celá škola (jak studentstvo, tak vyučující včetně ředitele). Nikdo s tím nic nedělal, pouze se trousily blbé vtípky na její adresu. V současné době je ten samý pedagog, cca po 10 letech ředitelem, školy (ostatní vyučující jsou tomu rádi, protože "ho přeci aspoň znají" a "každý v mládí někdy blbnul"). Jak dopadla studentka nevím.
Jak se to řešilo?
Ne.
Zažili jste něco takového?
stalo se to někomu, koho znám
Sdílený příběh
Učitel z gymplu chodil opakovaně se studentkami (doma měl holčičku v pěstounské péči), vedl kroužek fotografie, moje kamarádka byla dost psychicky labilní a on se jí zeptal, jestli chce být jeho múza (bylo jí 15), potom spolu měli asi 2 roky vztah. Zároveň měl vždy sexistické narážky (ten excel to je pro holky, které skončí jako sekretářky stejně, atd.), nevhodné oslovování holek (krysičko, atd.).
Jak se to řešilo?
Všichni to věděli a nikdo to neřešil (vědělo to spousta učitelů, vědělo to spousta studentů, věděl to ředitel i zástupce). Vyřešilo se to, až když chtěl svést jednu další mladší studentku a ta se proti tomu ozvala a její rodiče zavolali policii. Ředitelství školy ale ještě tomu učiteli řekli, že je na cestě policie (myslím, že proto, aby stihnul promazat svůj počítač, měl tam mnoho nahých fotek studentek), po tomhle incidentu odešel dohodou ze školy.
Zažili jste něco takového?
slyšel/a jsem o tom/mluvilo se o tom na naší škole
Sdílený příběh
Učitel na 4 letém gymnáziu chodil se studentkou, možná i více, měli myslím otevřený vztah. Nevím kdy to začalo, ale řekl bych že tak když byla v 1. nebo 2. ročníku a myslím, že spolu byli i po tom co odmaturovala. Učitel byl obecně takovej dost kamarádskej se všema studentama, ale se studentkama asi víc. Myslím si, že to bylo koncenzuální. Už si nepamatuju, jestli přímo tu studentku učil. Jednalo se o gympl v Praze, jeden z těch co se všude snaží prezentovat jako "jeden z nejlepších v republice".
Jak se to řešilo?
Moc ne, říkalo se že má ten učitel na ředitele nějakou páku, ale to mohl být jen drb. Pár let po mém odmaturování už tam ten učitel nebyl, ale nevím jestli kvůli tomu. Celý to bylo takový dost otevřený tajemství, nevím vlastně jak moc o tom ale věděli ti ostatní učitelé.
Zažili jste něco takového?
stalo se to někomu, koho znám
Sdílený příběh
Náš zemepisář měl vždy v oblibě jednu studentku, mojí spolužačku říkal jí zdrobnělinami. Nikdo si z toho moc nic nedělal, protože ona je takový podlézavý typ. Tento rok se nám ale svěřila, že na ní měl divně pozvánky typu: ty jo ty jsi zhubla! Otoč se! Dokonce si jí jednou i posadil na klín. Dále další novější profesor, který se chová velice podivně začal mít divné poznámky na hodinách AJ druhé skupiny třídy. Když se ho například moje spolužačka, která měla ten den kratší sukni zeptala, jestli může na záchod, odpověděl: Nemáš na to vhodné oblečení. Poté se cítila spolužačka velice trapně. Někdo že spolužačků také jednou napsal místo gum (asi omylem) do tajenky cum (sperma/orgasmus) a profesor začal vydávat úchylné zvuky orgasmu.
Jak se to řešilo?
Ano první situaci řešil nás třídní i vedení. Stali se to prý už několikrát a profesorů již před lety zakázali cvičit tělocvik dívky. Také mu zakazali (pod tlakem rodičů), aby s námi jel na lyžák, ale jinak dál učí a učí I nás. Druhou situaci zatím nikdo neřešil.
Zažili jste něco takového?
stalo se to mně
Sdílený příběh
Paradoxně se to vše stalo na základní škole. I když nyní studuji na střední škole plné mužů, kde bych takové chování očekávala spíše, incidenty se odehrály, když mi bylo kolem 12 let. Fyzicky jsem byla vyspělejší než ostatní dívky; puberta u mě nastoupila dříve a měla jsem už tehdy větší prsa (velikost B až C). Jeden učitel fyziky, kterému bylo v té době odhadem padesát let, měl neustálé narážky. Jednou před celou třídou prohlásil, že symbol cívky vypadá jako moje prsa. Od té doby jsem na jeho hodiny chodila s extrémním odporem a pocity úzkosti. Jednoho dne jsem si nepsala zápis protože jsem byla unavená, chtěla jsem domů a kvůli menstruaci jsem měla bolesti. Pan učitel ke mně přišel a nahlas přede všemi prohlásil, že bych měla začít něco dělat. Když jsem se omluvila s tím, že mi není dobře a mám bolesti, odvětil mi: „Tak zvedni ty svoje cisterny, ty krávo, a vypadni.“ Bylo mi dvanáct let. Kromě něj jsme měli na škole i tělocvikáře, který se choval velmi nevhodně. Například při přeskoku přes kozu nabízel dívkám pomoc, ale místo toho je osahával na zadku. Chlapcům takto „nepomáhal“, ty přidržoval standardně za ramena. Další incident se odehrál na střední škole a taky to byl jediný incident, na této střední. Jeden z učitelů měl neustále nevhodné narážky na dívky v naší třídě, přičemž se často zaměřoval právě na mé prsa. Jednou během hodiny IKT se mě zničehonic zeptal, zda „nechci kytičku“, pokud ano, měla jsem si pro ni dojít k němu do kabinetu. Tuto nabídku jsem samozřejmě odmítla a na jeho chování jsme si šly hromadně stěžovat vedení školy. Krátce nato se konal den otevřených dveří, během kterého tento učitel prováděl žáky ze základní školy (ve věku cca 14–15 let). I před nimi měl velmi nevhodné až úchylné poznámky na adresu přítomných dívek. Když se o tom dozvěděla ředitelka dotyčné základní školy, neprodleně informovala naši ředitelku. Na základě těchto opakovaných stížností a nevhodného chování byl učitel následně ze školy propuštěn.
Jak se to řešilo?
Ano, situace na střední škole byla aktivně řešena. Na nevhodné chování učitele jsme si šly hromadně stěžovat vedení školy. K mému překvapení se k nám přidali i naši spolužáci (kluci ze třídy), kteří nás podpořili a šli situaci řešit jak s vedením, tak i s dotyčným učitelem osobně. Klíčovým momentem byl den otevřených dveří, kdy měl tento učitel nevhodné poznámky k dívkám ze základní školy (ve věku 14–15 let). O jeho chování se dozvěděla ředitelka této základní školy a okamžitě informovala naši ředitelku. Na základě našich předchozích stížností a tohoto nového podnětu od vedení jiné školy byl učitel vyloučen. Na základce se to avšak neřešilo. Nikdo ze třídy při mě nestál a já se velmi bála to říct někomu dalšímu.
Zažili jste něco takového?
stalo se to někomu, koho znám
Sdílený příběh
V naší škole, specificky ******* ******* náš zástupce školy a zároveň učitel *** *******, už od prváku spí s jednou mojí spolužačkou, teď jsme ve čtvrťáku. A to není první a určitě ne ani poslední, jeho nynější manželka je taky bývalá absolventka, ne tak dlouhou dobu zpátky. Teď jsem slyšela, že si opět v prvním ročníku nějakou studentku při prezentování její prezentace nahrával. Na naší škole byl jeden učitel, který to řešil a kterému jsme se o tom, že se tohle děje mohli jít svěřit, ale ten už tam bohužel není. Ten nám řekl, že už takhle napříč lety ví o nejméně 8 studentkách…
Jak se to řešilo?
Snažili jsme se to řešit my studenti přes školní inspekci, ale ředitel se za toho učitele postavil, takže se jic nedalo dělat. Ten učitel s kým jsme to chodili řešit prý také něco zkoušel, myslím, že dokonce přes policii, ale to nevím úplně přesně, takže si nechci vymýšlet. Bohužel to ale vše zatím bylo bezvýsledné
Zažili jste něco takového?
slyšel/a jsem o tom/mluvilo se o tom na naší škole
Sdílený příběh
Na našem gymplu bylo otevřeným tajemstvím, že zeměpisář/tělocvikář měl poměr s několika studentkami a pár studenty. Jemu bylo okolo 27, jeho nejmladší "partnerce" 15 (alespoň co je známo).
Jak se to řešilo?
Naše třída chtěla sepsat otevřený dopis řediteli, ale chtěli jsme počkat až po maturitě, aby kdyžtak ti z nás kteří maturovali ze zeměpisu u něj neměli problémy. Na dopis ale nakonec nedošlo, protože ředitel školy se s ním rozhodl kvůli tomu ukončit pracovní poměr - dohodou. Co jsem naposledy slyšel, tak učitel teď učí na základní škole.
Zažili jste něco takového?
stalo se to mně
Sdílený příběh
Byli jsme tak v šesté/sedmé třídě, byl to učitel němčiny. Učil na naší škole druhým rokem, ale kvůli karanténě jsme byli jeho první reálná nesuplovaná třída. Nikdy se nestalo nic fyzického, vždy šlo jenom o slovní věci a pohledy které vedení dokázat nešlo. Vlastě všem v té třídě říkal příjmením, pokud to nebyla holka v "odhalujícím" oblečení(klidně stačilo tričko s krátkým rukávem). Chtěl s námi jednou hrát pravdu nebo úkol v hodině, celou dobu se vyptával na otázky tipu: jestli máme kluka, jestli už jsme si dali pusu, jestli ho milujeme apod.. K tomu ještě pokaždé když si někoho zavolal k tabuli(klidně jenom odevzdávání testu) tak si nás hodně prohlížel, jednou dokonce naschvál při nějakém časování sloves před podáním fixy spolužačce tu fixu naschvál hodil na zem, poté ji důkladně sledoval jak ji zvedá. Narovinu nevzpomíná se na to dobře, když už tohle nedělal tak na nás měl přehnaně vysoké požadavky a když jsme je nenaplnili tak na nás řval jak jsme blbý a jak si připadá jako by byl na speciální škole(byla to škola s nadanou třídou). Zajímavé mi na tom přijde to že se mi to osobně stalo nedávno po druhé. Jsem teď v druhém ročníku na střední škole a je tu zase, nějaký pro změnu matematikář, který se podivně usmivá na žačky a zvláštně říká naše jména. Když se k němu otočím zády tak mi kouká na zadek(bylo mi řečeno spolužačkou) a někdy chodí do hodin pozdě s rozeplým poklopcem. Nicméně na něj si pokud vím zatím nikdo nestěžoval.
Jak se to řešilo?
Radili jsme se tehdy o tom doma(máma je bývalá učitelka) a brácha chodil na stejnou školu ale byl starší. Bylo mi řečeno ať si zapisuju v detailech co přesně dělá(datum, oslovení, co měla na sobě a proč na nás řval). Takhle to bylo až do konce školního roku. Nicméně než na moje zápisky došlo, jiná třída si začala stěžovat na to kolik toho po nás chtěl a udělali na jeho vyhazov petici. Tu poté doložili v ředitelně a učitel byl vyhozen, né kvůli tomu že by měl úchylné poznámky, nebo kvůli tomu jak na nás řval. Ale kvůli tomu že na té poradě v ředitelně začal na svoji obranu řvát na ředitele jak jsme "nevychovaní fagani" a "úplně tupý".
Zažili jste něco takového?
stalo se to mně
Sdílený příběh
Na střední jsem zažila sexuální obtěžování od učitele a to v takové formě, že mě pozval na “rande”. Byla jsem hloupá a šla jsem, přiznávám že jsem nemusela, ale zajímalo mě co se stane. A nebyla jsem schopna říct ne v takových situacích. Políbil mě a měl nevhodné narážky. Smutné je, že toto ani nebyl jediný učitel z mé školy, co takové věci prováděl, byli tam dokonce dva další.
Jak se to řešilo?
Nikomu jsem tuto zkušenost neřekla, jsem zvyklá na to že lidé mi obtěžování nevěří nebo mě za to viní.
Zažili jste něco takového?
stalo se to mně
Sdílený příběh
Stalo se mi to na základní i na střední škole. Na střední to byl chemikář, u kterého všichni tak nějak věděli že je to “prasák”, dokonce i jiní učitelé. Mladý učitel fyziky otevřeně mluvil ve svých hodinách o tom, jak v době studií u jeho nynějšího kolegy nemohl dostat lepší známku než trojku, čistě proto že nebyl žena. Zmíněný chemikář měl ve svých hodinách narážky, nekrytě pozoroval hrudníky studentek, a během laborek se vyloženě vyžíval v chytání slečen za ramena. Na základní škole to pro mě bylo mnohem horší, protože jsem byla dítě, ale taky proto, že jsem byla jediná ze třídy. Učitel nás měl na fyziku a pracovní činnosti. Během fyziky s oblibou něco pustil na interaktivní tabuli, a odešel si přitáhnout židli přímo vedle mě, i přesto že bylo všude spoustu volných míst. Na pracovních činnostech to bylo ještě horší. Hladil mě po vlasech, aby “demonstroval” jakým směrem používat brusku. A to nepočítám četné verbální narážky.
Jak se to řešilo?
Na gymplu to bylo veřejné tajemství, které ale nikdo neřešil. Naopak se téma skoro bagatelizovalo pomocí vtípků typu “čím větší výstřih, tím lepší známky” . Kolikrát se choval velmi nevhodně na stužkovacích a maturitních večírcích, nikdo to neřešil. Na základce se mě to týkalo natolik, že jsem se rozhodla situaci řešit se školní psycholožkou, a dopadlo to strašně. Já byla v šesté třídě, psycholožka byla velmi mladá, dost možná to byla její první práce, to se přiznám nevím. Každopádně jsem se svěřila, a psycholožka mi tam začala brečet. Řekla mi, že nejsem první, kdo se na ní s tímto problémem obrací. Prý měl téměř v každé třídě vyhlédnutou nějakou “oběť”, ke které se chová podobně jako ke mně. Já jsem se jí ptala, zda situaci bude nějak řešit, a ona se mě v slzách ptala jak. Že prý když to řekne vedení školy, tak jí vyhodí. O dalším vývoji z její strany nevím. Psychický nátlak na mě se stupňoval, a mě pak začínalo být špatně i fyzicky. Stavěla jsem si z penálů barikády, abych měla alespoň symbolickou bariéru mezi ním a sebou. Učitel ze školy zmizel v pololetí mé sedmé třídy, tedy po roce a půl působení na škole. Podle internetu učí dodnes, oficiálně nebyl ze školy odejit ale odešel “po dohodě”
Zažili jste něco takového?
stalo se to někomu, koho znám
Sdílený příběh
Na střední škole jsme jeli na erasmus společně s učitelem, byly jsme už všechny plnoleté ale setkala jsem se s nepříjemnou a nechutnou sutuací, s holkama jsme vyrazily na nákupy a spolužačka si na chatě zkoušela plavky co si koupila, učitel k ní přišel a plácl ji po zadku, na druhý den se stejná situace na pláži zopakovala ale u jiné spolužačky, když jsem to viděla okamžitě jsem zvedla telefon a volala naší učitelce se kterou jsme měly velmi dobrý vztah, říkala nám že se toto nestalo poprvé, že si na něj už slečny stězovaly, situaci předala ředitelce a když jsme se vrátily zpět do školy tak se nic týden nedělo, šla jsem tedy do ředitelny za jednatelkou školy a ředitelkou a ty nám řekly, že situaci s ním probraly a on to tak nemyslel a že si máme zvyknout že chlapi jsou takoví, chtěla jsem případ medializovat jelikož spolužačky z toho měly nepříjemné vzpomínky a já jim chtěla pomoci, rozhodla jsem se to ale neudělat jelikož jsem měla chvíli před maturitou a nechtěla jsem ať to ovlivní moje hodnocení…. Holky to nikde neřekly ani doma protože se bály že jim to rodiče nebudou věřit, učitel na škole stále učí a stále jezdí na podobné výlety
Jak se to řešilo?
Výše
Zažili jste něco takového?
stalo se to mně
Sdílený příběh
Dobrý den. Setkala jsem se s tím na střední škole. Na konci čtvrtého ročníku jsem se na běžeckém závodu seznámila s učitelem, který učil na naší škole, ale ne v naší třídě. Okamžitě mě kontaktoval (age gap byl v ten moment asi 13 let) a snažil se mě pozvat na rande. Měli jsme pár schůzek a nějakou dobu se vídali a poté, co jsem chtěla utnout kontakt, tak začal silný stalking a jiné. Momentálně mám od více zdrojů informace, že posílal fotky více studentkám, dopisoval si s nimi, komentoval jejich těla a oblečení a jiné. Vyloženě s nimi flirtoval při výuce.
Jak se to řešilo?
Vedení školy to zametlo pod koberec a bylo mu oznámeno, aby sám školu opustil, tudíž aby mi nemuseli dělat záznam, že obtěžoval studentky. Ve školství tedy tak dále pokračuje.
Zažili jste něco takového?
slyšel/a jsem o tom/mluvilo se o tom na naší škole
Sdílený příběh
Na mém gymplu jsou 2 učitelé (minimálně), kteří mají predátorskou pověst. Jeden má jako manželku svou bývalou studentku, s tím, že spolu už něco měli v době jejího studia. Ten druhý má zase nechutné sexuální narážky na holky.
Jak se to řešilo?
Ví se to, ale škola neudělala nikdy nic.
Zažili jste něco takového?
stalo se to někomu, koho znám
Sdílený příběh
Obtěžování studentek učitelem zeměpisu a tělocviku. Během hodiny jim psal psaníčka s komplimenty a zval je na schůzky. Nám bylo 17, jemu 36. Zkoušel to na více holek a ta co svolila se stala dokonce i jeho ženou. Nicméně to nemění nic na nevhodnosti takového chování.
Jak se to řešilo?
Nikdo, nijak.
Zažili jste něco takového?
slyšel/a jsem o tom/mluvilo se o tom na naší škole
Sdílený příběh
Na mé škole je to bohužel poměrně časté téma. Alespoň 3x za 3 roky jsem slyšela, že různý učitelé chodili/chodí se studentkami, jeden z nich prý i s jednou bydlí. Kromě samotných vztahů jsem slyšela o pohlavních styků (mimochodem i se zástupkyní ředitelky, která se nejspíše stane novou ředitelkou), ošahávání a komentářů. Samozřejmě nevím jak moc je to pravdivé, nikdy jsem nic neviděla, ale i tak je to rozhodně až MOC časté téma
Jak se to řešilo?
Slyšela jsem pouze 2 řešení: 1) školníka propustili za to, že spal s jednou studentkou 2) známá mé spolužačky byla prý ošahávana jedním vyšším učitelem a ředitelka se postavila na str učitele a ta studentka byla následně prý šikanovaná učiteli, tak odešla
Zažili jste něco takového?
stalo se to někomu, koho znám
Sdílený příběh
Učtel na základní škole, učil tělocvik a přírodopis a skoro pokaždý učil třídu holek a to převážně štesťačky a sedmačky. Byl mezi studenty notoricky známý tím že koukál holkám na Prada, zadek a měl divné narážky. Prakticky s žákyněmi flirtoval před celou třídou.
Jak se to řešilo?
Nikdy se to neřešilo. Například výchovnému poradci by to ani nikdo říct nechtěl, protože to byl taky kretén, jenom trochu jinak.
Zažili jste něco takového?
stalo se to někomu, koho znám
Sdílený příběh
Jsem ve 4. ročníku na **** gymnáziu. Zástupce ředitele/učitel má poměr se slečnou ode mě z ročníku už od té doby, co jsme byli v prvním ročníku. Jemu táhne na 40 a spali spolu, když jí bylo ještě 15/16. Všichni o tom ví, nikdo s tím nic nedělá.
Jak se to řešilo?
Pokoušel se to řešit jeden bývalý učitel, ale bohužel to nikam nevedlo a on ze školy odešel.
Zažili jste něco takového?
stalo se to někomu, koho znám
Sdílený příběh
Profesor *** lycea v *** několikrát chodil se svou studentkou, s poslední má dlouhodobý vztah. Stále učí, i když už to škola ví.
Jak se to řešilo?
Vždy se to zamete pod koberec, ačkoliv už na něj bylo podané trestní oznámení.
Zažili jste něco takového?
stalo se to někomu, koho znám
Sdílený příběh
Mou kamarádku učitel pleskl klíčema po zadku, když kolem něj šla na chodbě.
Jak se to řešilo?
Ne, na škole o něm všichni ví, že je úchylný, ale nikdo to neřeší. Je jich tam i více takových, ale je to takové veřejné tajemství.
Zažili jste něco takového?
stalo se to někomu, koho znám
Sdílený příběh
Učím na střední škole, můj starší kolega mi jako zábavnou historku popisoval, jak běžně navazoval sexuální vztahy se studentkami těsně potom, co odmaturovali ("ale jen tak osmkrát"). Nyní už to prý několik let nedělá.
Jak se to řešilo?
Tím, že vztahy byly navázány vždy až po maturitě, není snadné s tím něco dělat. Ujistila jsem se, že nyní už by to považoval za nevhodné, a naznačila jsem mu, že pokud bych narazila na nějaké problematické chování, nahlásím to vedení.
Zažili jste něco takového?
stalo se to mně
Sdílený příběh
Na základní škole mě zneužíval učitel hudební výchovy.
Jak se to řešilo?
Mama jednou nasla sms v mem mobilu, ředitelka ho vyhodila a dal se to neřešilo, protoze jsme se báli, ze by si na maloměstě na me všichni ukazovali a nechtěla jsem po takovém traumatu byt vlečena výslechy. Učí ovšem na další škole bez následku.
Zažili jste něco takového?
slyšel/a jsem o tom/mluvilo se o tom na naší škole
Sdílený příběh
Na střední škole to bylo veřejné (ani né) tajemství. Řada učitelů/učitelek si dokonce své bývalé žáky vzali. O našem tělocvikáři se vědělo že si zve mladé studentky na svou chatu, můj třídní učitel si začal někdy ve čtvrťáku s žačkou ze sousední třídy a dodnes spolu jsou. Bylo to vnímáno jako něco parosto běžného a neřešilo se to jako něco nepatřičného.
Jak se to řešilo?
Ne nikdo to neřešil.
Zažili jste něco takového?
stalo se to někomu, koho znám
Sdílený příběh
Na gymnáziu byly vztahy mezi studenty a vyučujícími naprosto běžné. Primárně v módu studentka-učitel, ale objevilo se i pár případů student-učitelka. V té době mně, ani mým kamarádkám, které v takovém vztahu byly, to nepřipadalo divné, tím, že se to dělo v takové míře a mezi tolika vyučujícími (nebyl to pouze jeden, ale vyšší jednotky a s různými studentkami), tak to vlastně pro nás bylo naprosto normální. Bylo nám v té době mezi 14 a 18, ty vztahy byly ze stran studentek konsenzuální, ale samozřejmě naprosto nevhodné z pozice moci. Ja jsem tyhle vztahy zažila jako pozorovatel, několik mých blízkých kamarádek v těch vztazích bylo, někdy mezi lety 2010-2015, ale děly se i předtím, moje švagrová byla pár let předtím v podobném vztahu na stejném gymnáziu s učitelem též. Vlastně teď až po letech zjišťuji, jak moc je to zvrácené, o to víc, že v té době jsme byly děti a ještě nám to vlastně přišlo cool, že se to dělo. Nyní se uz na stejném gymnáziu těch případů objevuje méně, hlavně díky tomu, že je lepší awerness mezi dnešními teenagery, že to je z principu špatně. Kéž bychom to věděly už tehdy.
Jak se to řešilo?
Nikdo to v té době neřešil, až pár let po nás byl jeden z pedagogů vyhozen za posílání nekonsensuálních nudes studentkám. Ale jak jsem zmínila již předtím, vlastně nám to v té době přišlo natolik normální, jak moc často se to dělo, že nikomu ani nepřišlo na mysl cokoli řešit.
Zažili jste něco takového?
stalo se to mně
Sdílený příběh
Sdílela jsem již svou zkušenost ohledně učitele ze ZŠ a z učňáku. Zapomněla jsem na sebe nechat kontakt
Jak se to řešilo?
.
Zažili jste něco takového?
stalo se to mně
Sdílený příběh
Byla jsem v 6 třídě na ZŠ. Učitel na přírodopis a zeměpis měl narážky na má ňadra. Už v té době jsem měla Déčka. Často si mě zval do kabinetu, že něco potřebuje. Nikdy jsem nešla. Na účňáku jsem byla jediná holka a učitel měl narážky na můj sexuální život a říkal, že bych svého přítele měla vyměnit za něj. Podobné věci se děly na praxi s mistry.
Jak se to řešilo?
Ne, nikdo nikdy. Bohužel ani já.
Zažili jste něco takového?
stalo se to mně
Sdílený příběh
Bylo mi 11, učitel zásadně všem říkal křestním jménem bez jakýchkoliv přezdívek. Pouze u mě vždy měl tendenci mi říkat zdrobněle a chovat se tak podivně slizce mile. Dělal to každou hodinu. Spolužáci si toho všimli a začali si dělat legraci, že po mně jede. Měli jsme ho 2 roky. Jednou si mě pozval do kabinetu po tom co mi dal špatnou známku, že to prý spolu vyřešíme. Bála jsem se přijít sama tak jsem šla s kamarádkou. Vypadal překvapeně, těžko říct jestli něco chtěl reálně zkoušet a nebo protože to byl nezvyk. Mimo to bylo i pár dalších učitelů na škole, převážně tělocvikari. To se nestalo mě, ale kamarádce začal jeden sahat na záda, když řekla, že ji bolí a sjíždel níž. Naštěstí ho hodně rychle zastavila, ale prý měla docela strach. Taky jiný učitel na TV nemá úplně schopnost udržovat odstup. Nulový smysl pro osobní prostor. To ale může být tím, že tancuje párové tance. Je to nepříjemné ale nikdy neudělala něco vyloženě špatného. Jen nechápe že člověk neocení když mu učitel sáhne na rameno.
Jak se to řešilo?
Kromě srandy od spolužáků to nikdo neřešil. Jediné co, tak když se s ním jelo na nějaké akce, tak ať už jela jakákoli holka, tak předem dělali plány jak se mu co nejvíce vyhýbat. Ráda bych řekla, že je to tím, že to nikdo neřekl žádnému učiteli. Ale ono naše škola má dost podivný přístup v tomhle ohledu. Jeden učitel začal chodit se studentkou a ředitelka ho nevyhodila, domluvili se, že odejde sám a ona mu napíše doporučení. Jeden současný učitel prý také má něco se studentkou. Nějaký nový Bc. Ale to nevím jestli je pravda.
Zažili jste něco takového?
stalo se to někomu, koho znám
Sdílený příběh
Tělocvikář při míčových hrách opakovaně vběhl do nářadovny za studentkou, která běžela po míč a osahával ji nebo líbal..
Jak se to řešilo?
Těšily jsme to jen mezi sebou, bylo nám 16 let a on byl “autorita”, požádaly jsme že nebudeme hrát míčové hry, že chceme běhat venku na hřišti. Bylo to v roce 1980.
Zažili jste něco takového?
stalo se to mně
Sdílený příběh
Profesor na vysoké škole, vedoucí katedry estetiky ve svých hodinách pravidelně sdílel zážitky ze svých manželství (pokud si pamatuji správně, to poslední bylo šesté). Genderově stereotypní a s výukou estetiky absolutně nesouvisející bláboly vyplňovaly značnou část výuky.
Jak se to řešilo?
Ne.
Zažili jste něco takového?
stalo se to někomu, koho znám
Sdílený příběh
Po jedné dívce byli vyžadovány fotky prsou a tajné schůzky. Ji bylo třináct a učiteli něco kolmé 35. Měl přítelkyni. Učitel, který celkově měl na dívky nevhodné narážky a při výuce používal nevhodné dotyky.
Jak se to řešilo?
Nijak se to neřešilo.
Zažili jste něco takového?
stalo se to někomu, koho znám
Sdílený příběh
- Na výběrovém pražském víceletém gymnáziu učitel biologie pravidelně sbalil některou z maturantek. Vědělo se o tom a nikdo s tím nic nedělal. Každý rok jinou.
Jak se to řešilo?
Ne.
Zažili jste něco takového?
stalo se to někomu, koho znám
Sdílený příběh
Učitel hudební výchovy opakovaně opustil manželku kvůli mladší ženě, poslední byla žákyně 9. třídy se kterou chodil několik let...
Jak se to řešilo?
Když se věc provalila, musel opustit školu po dohodě s vedením
Zažili jste něco takového?
stalo se to mně
Sdílený příběh
na zš se se mnou vyspal učitel na konci 9. tridy, pozdeji spal s zackou na konci 8.rocniku
Jak se to řešilo?
policie, soud
Zažili jste něco takového?
stalo se to někomu, koho znám
Sdílený příběh
Dva případy ze stejné ZŠ Učitel na základní škole kterému bylo okolo 35 let si vyhlídl holku v osmé třídě, scházeli se spolu a měli spolu poměr ačkoliv se to snažili tajit, jakmile nastoupila na střední už se tím netajili, nyní jsou svoji a mají dvě děti, chce se mi zvracet že to nikdo z vedení očividně neřešil a učitel nadále na ZŠ působí Druhý případ Mladý učitel na ZŠ posílal slečně ze sousedního města nevhodná videa která obsahovala intimní partie a to, jak si zavadí do zadku různé předměty, netušil že holce bylo v té době 15 let a videa začala přeposílat, dostalo se to na ZŠ kde pracoval a vyhodili ho
Jak se to řešilo?
U jednoho případu ne, u druhého učitele vyhodili
Zažili jste něco takového?
stalo se to mně
Sdílený příběh
Na základní škole jsem začla okolo osmé třídy chodit s mým dosavadním přítelem. Byli jsme spolu ve třídě a třída věděla že spolu jsme, věděli to i učitelé. S mojí kamarádkou jsme se dohadovali o nesmyslném sporu o tom jestli stejnou silou jako rozkouzneš mrkev rozkouzneš i prst. Učitel co byl u toho to okomentoval slovy "ty hlavně nekousej do něčeho jinýho" v tu chvíli mě to zaskočila a jako 14 letý prakticky dítě jsem nevěděla jak reagovat.
Jak se to řešilo?
Nijak se to neřešilo a kompletně se na to zapomnělo.
Zažili jste něco takového?
stalo se to mně
Sdílený příběh
Učitel matematiky na 1. stupni (5. třída) dle mého názoru dost nevhodně osahával děti ve třídě. Pořád nás hladil od hlavy po zadek, po tváři, po vlasech, držel nás za ramena, po každé když šel někdo k tabuli měl s ním nějaký fyzický kontakt. Bylo jedno jestli kluk, nebo holka. Nevím jak to popsat, ale cítila jsem, že to prostě není v pořádku. Potom jsem se v dospělosti od kolegyně v práci, která chodila na stejnou ZŠ, když on tam učil (jsme od sebe cca 20 let), dozvěděla, že to dělal už když ona byla malá. “Prostě si rád šáhnul, ale byl hodnej.” řekla. Na konci roku mi z matiky vycházela 3, tak mi řekl, že si to můžu k němu do kabinetu přijít opravit. Nešla jsem, radši jsem si nechala tu 3 dát.
Jak se to řešilo?
Neřešil, všichni o tom věděli a nepřišlo jim to nijak disturbing.
Zažili jste něco takového?
stalo se to někomu, koho znám
Sdílený příběh
Spolužačka na střední spala a několikrát s učitelem
Jak se to řešilo?
Ne
Zažili jste něco takového?
stalo se to mně
Sdílený příběh
Stalo se to v 8. nebo 9. třídě na ZŠ, učitel informatiky. Sice nikdy nikoho neosahával, ale měl nechutný poznámky na holky. Já měla větší prsa a neodpustil si poznámku, že mám hezký tričko. Mezi žáky se o tom vědělo. Jestli to vedení řešilo netuším, nikde jsem nic nenahlašovala. Mě se to osobně nijak nedotklo, jsem odolná, ale je to prostě hnus a nechutný. Ve školství je dodnes, je to už skoro 20 let.
Jak se to řešilo?
Netuším, na té škole zůstal ještě dlouhé roky po mém odchodu.
Zažili jste něco takového?
stalo se to mně
Sdílený příběh
Nastoupila jsem do 1. ročníku na uměleckou SŠ. Jednou jsem seděla s kamarádkou o pauze na chodbě v takových “společných prostorách” a přišel za náma učitel (vedoucí kamarádčina ateliéru). Vyptával se nás, jestli s někým chodíme, jak dlouho, co spolu děláme (ano ptal se i co děláme doma…). My jsme se tu situaci snažily brát s nadhledem, možná trochu se srandou. Nikomu jsme o tom neřekly, zrovna tenhle učitel byl celkem váženej a “pohodář”. Já jsem tu situaci vytěsnila, soustředila jsem se na studium. Během mýho studia se z něj stal ředitel a ve škole se říkalo, že si něco začal s o rok starší studentkou z mýho oboru.
Jak se to řešilo?
Ne. Nedávno jsem se svěřila starší sestře s tím, že měl takový otázky (nespecifikovala jsem) a ona mi radila ať s tím něco dělám, ale nevím, co teď zmůžu
Zažili jste něco takového?
stalo se to někomu, koho znám
Sdílený příběh
na střední jsem měla kamarádku ze sousedního gymplu, která měla ve druháku nebo třetáku poměr s učitelem (součástí byl sexting i sex, myslím, že dokonce i v budovách školy). on měl doma manželku i dítě. myslím si, že to trvalo zhruba půl roku-rok, ona to tehdy nevnímala jako nic problematického, ale nevím jakou optikou se na to dívá teď
Jak se to řešilo?
zjistila to její mamka, když si s nim jeden večer volala. donutila ji to ukončit ale dál se to nijak neřešilo.
Zažili jste něco takového?
stalo se to mně
Sdílený příběh
Ředitel školy, který byl zároveň i učitelem, mě nejprve zcela očividně protěžoval před ostatními. Dával najevo svoje sympatie ke mě, např. vyzdvihoval před třídou moje odpovědi na otázky jako skvělé. Výklad během hodin pak odbyl během 20 min, dal ostatním “volno na samostudium” a sedl si ke mě do zadní lavice s tím, že “my to probereme spolu” a látku vysvětloval pouze mně a přitom se mnou flirtoval očima. Později vždy potřeboval z učebny odejít do ředitelny “pro papíry” apod. a vždy řekl, ať mu tam jdu pomoct. V ředitelně mě vyzval ať se posadím na gauč, že si popovídáme. Pokládal mi lascivním tónem otázky typu “Už jsi někdy kouřila……..(záměrně dlouhá pauza)……….třeba bramborovou nať? A těchto otázek a poznámek obsahující dvojsmysl slova “kouřit” bylo několik. Vyptával se na kluky, jestli s někým chodím, jestli jsem už nějakého měla. Pak se o mě několikrát jakože omylem otřel když procházel kolem mě. To trvalo zhruba rok, nikdy k ničemu dalšímu nedošlo. Bylo mi 14.
Jak se to řešilo?
Nikdo, byli jsme puberťáci a ostatní se tomu jen smali. Ja jsem se nijak extra nevymezovala, byl to reditel… Pak jsem začala na jeho hodiny chodit za školu a psala si různé omluvenky. Od dalšího ročníku už nás pak neučil.
Zažili jste něco takového?
stalo se to někomu, koho znám
Sdílený příběh
Na střední škole se veřejně vědělo o několika vyučujících (mužích), kteří měli intimní vztahy se studentkami - někteří sexuální (opakovaně), někteří své studentky učili a zároveň s nimi chodili (třeba 15-18 let), to dokonce vyústilo i k manželstvím z takovýchto vztahů (age gap i 15 let odhadem)
Jak se to řešilo?
Ne
Zažili jste něco takového?
stalo se to mně
Sdílený příběh
Učitel sdílel svůj dickpic do složky na google disku se studijními materiály pro studenty, kam měli přístup. Do složky měla přístup i studentka, která v té době nebyla zletilá.
Jak se to řešilo?
O první řešení se snažila zasažená třída, která šla problém probrat se třídní učitelkou - ta se ale celé situaci pouze zasmála a studenty odrazovala od dalšího řešení. Snaha byla teprve ze strany tehdejší školní psycholožky poté, co jsme se jí hromadně anonymně svěřili v písemné podobě. Po rozhovoru s ředitelkou z toho vyšlo pouze vyhrožování studentům (ze strany vedení), že pokud to budou jakkoliv sdílet, nedá jim maturitu - že si to mají nechat pro sebe. Učitel stále na škole vyučuje, nic se nezměnilo, nedostali jsme ze žádné strany omluvu. Hodiny s ním jsou nepříjemné.
Zažili jste něco takového?
stalo se to mně
Sdílený příběh
Na základní škole jsme měli zeměpisáře. Takovej trochu podivín, ale měl naši třídu rád a začal nám do naší třídy chystat různé dárky v podobě mini čokoládek vyskládaných do tvaru srdce pro každého z nás, ale také měl své očividné oblíbence, protože jako jediná jsem já a moje kamarádka dostala mandarinku a na té bylo naše jméno. Vždy když měl na chodbě dozor, tak si s námi povídal, což mi nepřišlo špatné. Nicméně po nějaké době se jeho pozornost přesměrovala pouze na mě a vždycky si mě na chodbě odchytil s tím, že se mnou musí něco probrat a vyřešit, ačkoliv to nebyl můj třídní. Po chvíli mě to přestalo bavit, protože jsem chtěla trávit čas s kamoskama, ale on nechápal slovo ne. Začalo mi to být hodně nepříjemné a jednou si mě dokonce vytáhl ze třídy těsně před hodinou s tím, at za ním přijdu do kabinetu, až skončím, že mi rodiče nezaplatili obědy a bude z toho problém, takže to musíme vyřešit. To už mi bylo fakt hodně divný a naštěstí jsem nikam nešla. Vyhýbala jsem se mu, byl slizkej a měl poznámky neustále. Po pár měsících vyhýbání jsem zjistila, že ve škole už nepracuje, protože stejným způsobem vylákal do kabinetu mou spolužačku a vydíral ji, že když je adoptovaná a neudělá co on chce, adoptivní rodiče se ji vzdají a nebude mít kam jít. Pak ji sexuálně zneužil. Tehdy mi nikdo z kamarádů nevěřil, že je divnej a něco na něm nesedí. A já se bála to říct někomu jinému.
Jak se to řešilo?
Nikdo nám nic moc neříkal, ale pamatuju si, že to řešila policie a byl z toho díky bohu velkej problém. Pokud pán nezemřel, tak je stále ve vězení.
Zažili jste něco takového?
stalo se to někomu, koho znám
Sdílený příběh
Jeden vyučujúci na našej strednej mal vzťah s niekoľkými študentkami, keď boli v poslednom ročníku, vrátane spolužiačky z môjho ročníka. Vzťah sa vždy skončil tak, že študentka sa odsťahovala do iného mesta za štúdiom na vysokej škole. No a učiteľ sa následne presunul za mladšou, ktorá práve začala posledný ročník. Toto sa odohralo myslím 4x.
Jak se to řešilo?
Kým som bola študentkou ja, tak neviem o tom, že by sa to nejako riešilo.
Zažili jste něco takového?
slyšel/a jsem o tom/mluvilo se o tom na naší škole
Sdílený příběh
Jeden z učiteľov na gymnáziu bol všetkým známy ako „zvodca svojich žiačok“. So triedami často chodieval na výlety aj mimo školských podujatí, pozýval ich k sebe do záhrady a keď sa mu nejaká dievčina naozaj veľmi páčila, pozýval ju na výlety aj samotnú. Pred niekoľkými rokmi údajne opustil svoju manželku, s ktorou má dieťa, kvôli svojej žiačke (opäť pripomínam, že to bolo gymnázium, takže všetko byly deti alebo maximálne 18-19 rokov), s ktorou má tiež deti, a keď som maturoval, hovorilo sa, že má inú svoju žiačku, a minulý rok som počul, že bol na plese s ďalšou žiačkou, ktorej mohlo byť v tom čase asi 17. Údajne sa tam spolu aj bozkávali pred zvyškom učiteľského zboru. Vždy sa o ňom hovorilo, že má rád mladé dievčatá a že si nemôže pomôcť. Niekoľkokrát som počul klebety o jeho výletoch so svojou triedou a že spal s dievčatami v jednej posteli.
Jak se to řešilo?
Nie, bol to skvelý učiteľ a všetci ho mali vždy radi. Nikdy som nepočula, že by si na neho niekto sťažoval. Vždy to boli len také žartíky a dievčatá, ktoré s ním niečo mali, to vraj robili vždy z vlastnej iniciatívy. Neviem, čo je na tom pravdy.
Zažili jste něco takového?
stalo se to někomu, koho znám
Sdílený příběh
Mladý učitel u nás na gymplu, třeba kolem třiceti, potetovaný skejťák, typický bad boy vibe. Psal mojí blízké kamarádce a neustále ji někam zval (od kávy, přes večeři po bdsm klub). Byl celkem vlezlý a vtíravý, velice dobře se snažil manipulovat kamarádku, protože věděl, že je tak trochu people pleaser a myslel si, že bude jednoduché "maso". Vzhledem k tomu, že to byl nějaký zprostředkovatel stáží skrz univerzitu, ona byla nucená s ním být neustále v kontaktu, protože jinak by ji mohl o možnost stáže snadno připravit. Neustále ho odmítala, ale bála se. On pak byl vůči ní chladný, odmeřený, často ji ponižoval a schovával to za sarkasmus. Ten samý učitel toho času učil také na univerzitě, kde tamním studentkám posílal dickpicky. Samozřejmě, že to některá z těch holek vyscreenovala a fotka jeho penisu poté kolovala třídami i na našem gymplu. Bylo nám sice už kolem osmnácti, ale tohle prostě nechceš.
Jak se to řešilo?
Nikdo to neřešil. Kamarádka nic nenahlásila plus se bala victim blamingu. Učitel byl poměrně nový, do toho učil předmět, na který se těžko shánějí učitelé. Procházelo mu to až do doby, než kamarádka stáž ukončila. Poté si ho všude zablokovala. Tu uniklou fotku dickpicku taky nikdo neřešil, vedení si toho myslím ani nevšimlo. Kolovalo to v uzavřených chatech, my obyčejní studenti jsme se k tomu dostali vždy přes toho jednoho spolužáka, co v takové pochybné skupině byl. Učitel dodnes učí na té samé univerzitě a na gymplu učil ještě několik let po naší maturitě.
Zažili jste něco takového?
stalo se to mně
Sdílený příběh
Nebyl to přímo učitel ale často jsme jezdili na praxe do různých hotelů. Dělala jsem pomocnou kuchařku a kluk asi o dva roky starší než já, taky na praxi z jiné školy mi říkal, že za mnou večer přijde na pokoj mě znásilnit a měl další sexuální narážky. Jednou mě dokonce vzal “ze srandy” utěrkou okolo krku a škrtil mě a pak se smál.
Jak se to řešilo?
Řekla jsem to šéfkuchaři a ten ho nechal vyhodit a zavolal do jeho školy. Díky za něj ❤️
Zažili jste něco takového?
stalo se to někomu, koho znám
Sdílený příběh
Na našem gymplu pracoval (a i nadále pracuje) tělocvikář, který si od mé spolužačky, které v té době bylo 15, nechal provést orální sex. Následovalo spoustu psaní a zasílání dickpiců, a to nejenom jí, ale i dalším slečnám z naší školy, přičemž na věku absolutně nezáleželo. Tento muž měl velice specifický styl vybírání si studentek, které se mu líbili, a na které své komentáře zaměřoval. Během hodin měl hnusné poznámky a rád na holky sahal. Tato situace trvá několik let, a i přes opakované stížnosti vedení je tento člověk stále zaměstnaný jako učitel na několika školách zároveň. A je ještě potřeba zmínit, že má několik let přítelkyni, kterou opakovaně podvádí, a zároveň i šestiletou dceru. Další vtipnou skutečností je, že tento učitel je velice insecure, jelikož i přes své do nebe stoupající ego, nemá ani 170 cm, tudíž vedle žaček, které byly vyšší, se cítil nesvůj a častokrát i útočně. To stejné platí i u žaček, které si jeho chování nenechávaly líbit, a nebály se sdílet názor na jeho osobu. Toto například nemohl překousnout a často nám pak zadával daleko brutálnější a fyzicky náročnější úkoly na hodinách.
Jak se to řešilo?
Během doby, kdy nás tento muž učil, se objevilo spoustu stížností na jeho osobu, a další rok nás již neměl. Po asi dvou letech však opět učí žačky kvinty a sexty, což je dle mého názoru naprosto nepřípustné, protože už má minulost se sexuálním obtěžováním, a takovýto člověk by v žádném případě neměl mít možnost pracovat s dětmi/dívkami
Zažili jste něco takového?
stalo se to mně
Sdílený příběh
Učitel na chemii u nás na gymplu neustale koukal velmi okatě holkám do výstřihu a při zkoušení před tabuli si nás prohlížel co máme na sobě a když toho bylo “hodně vidět” nechal nás být. Občas někomu sáhl na zadek.
Jak se to řešilo?
Neřešil
Zažili jste něco takového?
stalo se to mně
Sdílený příběh
Neudělal to sice vyučující, ale na praxích pečovatel. Když jsme měli pauzu a já ho objala (chtěla jsem ho obejmout, nevím teď proč, ale asi jsem chtěla), tak mi rukama začal sjíždět na zadnici a chtěl mě políbit, ale nepovedlo se mu to naštěstí. Nevím, jestli bych to nazvala přímo sexuálním obtěžováním, když mě k ničemu nenutil nebo tak.
Jak se to řešilo?
Ano, učitelka na praxích, promluvila si s ním, aby se to už neopakovalo.
Zažili jste něco takového?
slyšel/a jsem o tom/mluvilo se o tom na naší škole
Sdílený příběh
Učitel na gymplu byl dvakrát na odvykačce s alkoholismem a osahával studentky v baru a měl nevhodné poznámky o genitáliích v hodinách biologie
Jak se to řešilo?
Škola to moc neřešila a typek tam stále učí
Zažili jste něco takového?
stalo se to mně
Sdílený příběh
O učiteli se dlouho říkalo, že spal se studentkou. Co jsem zažila já a moje spolužačky bych označila asi spíš za různá nepříjemná dílčí gesta a jednání. Občas přistála jeho ruka na rameni když šel kolem, když s námi mluvil, stával vždycky o kousek blíž než by bylo vhodné. Do teď si pamatuji jak mu bylo cítit z pusy. Do kabinetu jsme vždycky chodily minimálně ve dvou, člověk nikdy neví
Jak se to řešilo?
Žáci a jejich rodiče si museli stěžovat roky, ale nakonec učitel odešel. Problém je, že jen na jinou školu. Také si nejsem úplně jistá, jestli důvodem jeho odchodu nebyla spíš neschopnost učit a arogance nejen vůči žákům.
Zažili jste něco takového?
slyšel/a jsem o tom/mluvilo se o tom na naší škole
Sdílený příběh
Učitel na naší škole (51 let) chodí momentálně s bývalou studentkou (21 let). Začali si spolu ještě před její maturitou. Před pár měsíci byla u nás ve škole na praxi, bylo to dost zvláštní.
Jak se to řešilo?
Není snad student, který by nevěděl. Nevím jestli vedení školy neví nebo jen dělá že ne. Pravděpodobnější je spíše druhá možnost, s ředitelem jsou dobří kamarádi.
Zažili jste něco takového?
slyšel/a jsem o tom/mluvilo se o tom na naší škole
Sdílený příběh
Říkal mi to mladší brácha. Na základce měli učitele, co nevhodně zíral na holky a měl blbý poznámky, jakože řekl holčině v osmičce, že má hezký zadek atd.
Jak se to řešilo?
Holky ze tříd druhého stupně se spojily a chtěly to řešit, že to nahlásily. Dopadlo to tak, že místo aby se škola snažila ochránit ty žačky, tak se postavili za toho učitele. A ještě se to vlastně zvrhlo do takového,,slut shamingu,, protože potom od učitelů a učitelek holky poslouchaly poznámky na to, jak jsou oblečený, když měly třeba krátký kraťasy v létě nebo výstřih. Nebo byly namalované. Jedna učitelka prý řekla jeho spolužačce, ze vypadá jak děvka. Fakt hnus.
Zažili jste něco takového?
stalo se to někomu, koho znám
Sdílený příběh
Vyučující na střední asi dva roky spal s mpu spolužačkou (začalo to, když jí bylo 16). Slyšela jsem ho komentovat i jiné holky, byla jsem svědkem toho, jak jedné komentoval jak má krásné nohy. Další holce před celou třídou řekl, že s tou rtěnkou vypadá jak "k*rva v bordelu".
Jak se to řešilo?
pokud vím tak ne
Zažili jste něco takového?
stalo se to mně
Sdílený příběh
Matikář na střední psal holkám pravidelně k narozeninám a pak se chtěl vždycky rozpovídat, jednou mi začal psát o tom že je strašně špatnej z toho co udělal a že se vyspal s nějakou studentkou a neví co má dělat, bylo to těsně po tom co dál na facebook fotku svého druhého miminka, snažila jsem se naznačit že je mi situace nepříjemná ale bála jsem se, pořád mě učil matiku
Jak se to řešilo?
Řekla jsem to jen pár spolužákům a nijak jsme to dál neřešili
Zažili jste něco takového?
stalo se to mně
Sdílený příběh
Náš tělocvikář měl na studentky nemístné poznámky. Například mě se vyptával jakou mám barvu kalhotek.
Jak se to řešilo?
Nikdo to neřešil, byl to synovec ředitele školy.
Zažili jste něco takového?
stalo se to někomu, koho znám
Sdílený příběh
Tělocvikáři - okolo 35 - měli oplzlý narážky jak na školních výletech, tak na lyžacich. Dvojsmyslné narážky all the time. Jeden z nich běžně chodil se studentkama.
Jak se to řešilo?
Neřešil.
Došlo na škole, kde jste vyučovali, k něčemu takovému?
Docházelo k tomu na stejné škole opakovaně
Jak jste se o situaci dozvěděli?
Svěřila se mi vyučující, které se svěřily žákyně. Nezávisle na tom mi o tom řekla i bývalá žákyně školy
Sdílený příběh
Kolega se během hodin opakovaně dotýkal dívek. Měl na ně nevhodné narážky, pokládal jim nevhodné dotazy.
Řešila to škola? Jak?
Ředitelka to smetla ze stolu úplně. Ředitel, který nastoupil po ní, to začal řešit až po roce opakovaných stížností. Kolega pak odešel po vzájemné dohodě.
Řešili jste to vy? Jak?
Neřešila, učila jsem na prvním stupni a věc jsem měla z doslechu od kolegyně. Dívky, kterých se to týkalo, jsem tedy úplně neznala. Je. Jsem pak předala info právě od bývalé žákyně , pro potvrzení, že se jednalo o dlouhodobější chování.
Došlo na škole, kde jste vyučovali, k něčemu takovému?
Docházelo k tomu na stejné škole opakovaně
Jak jste se o situaci dozvěděli?
Svěřil/svěřila se mi studující osoba
Sdílený příběh
Kolega měl nechutné poznámky na žákyně skrz výstřihy . Ten stejný dostal výpověď na předchozí ZŠ jelikož tam začal “chodit” se svojí žákyní. Je mu 45 žákyni 17.
Řešila to škola? Jak?
Neprodloužila smlouvu
Řešili jste to vy? Jak?
Nahlásila jsem to vedeni
Došlo na škole, kde jste vyučovali, k něčemu takovému?
Docházelo k tomu na stejné škole opakovaně
Jak jste se o situaci dozvěděli?
Svěřil/svěřila se mi studující osoba
Sdílený příběh
Jeden kolega měl poměr se studentkou a měl nevhodné komentáře na jiné
Řešila to škola? Jak?
Ano, řešila to i policie
Řešili jste to vy? Jak?
ne
Došlo na škole, kde jste vyučovali, k něčemu takovému?
Docházelo k tomu na stejné škole opakovaně
Jak jste se o situaci dozvěděli?
1. Veřejné tajemství, 2. Zpráva ředitele školy
Sdílený příběh
1. případ - veřejné tajemství (vyučující chodil se žačkou 9.ročníku ZŠ) 2. případ - učitel zasílal nevhodné zprávy žačce v 6. ročníku (!), shodou okolností spolužačce mé dcery. Konkrétní obsah těchto zpráv neznám, ale dle slov kolegů, kteří zprávy viděli, to opravdu nevinné nebylo. Dozvěděla jsem se to až ze zprávy ředitele školy rodičům (jsem učitel i rodič na stejné škole). Ředitel daného vyučujícího ihned propustil a informoval policii. Nám rodičům byla nabídnuta podpora poradenského pracoviště školy pokud bychom nevěděli, jak téma probrat s dětmi. S dětmi se to probíralo i na třídnické hodině. Paradoxní je, že jsem na škole pouze 2 roky a každý rok se stala jedna z popisovaných událostí. Jedná se o velkou ZŠ na okraji Prahy
Řešila to škola? Jak?
Ano, v obou případech výhazov učitele ze školy, ve druhém případě i předání policii ČR k prošetření. Ve druhém případě to bylo probíráno i s dětmi dané třídy v rámci třídnických hodin, rodičům poskytnuta podpora ŠPP
Řešili jste to vy? Jak?
ne
Došlo na škole, kde jste vyučovali, k něčemu takovému?
Jak jste se o situaci dozvěděli?
Sdílený příběh
První škola. Už za mého studia (maturita 2010) měl tělocvikář vztah se studentkou, včetně přespávání studentky. V současnosti stejný tělocvikář s kolegou na školních akcích pijí a následně nabízí studentkám společnou sprchu a další věci. Jedna slečna se mi svěřila, že se jí tělocvikář dobýval do šatny, naštěstí se stihla zamknout. Situaci hlásila třídní učitelce, která jen kolegovi řekla, aby to už nedělal. Oba na škole stále učí bez postihu. Na této škole již nepracuji,jinak bych to řešila. Na stejné škole učitel fyziky nabízel studentkám nejen vylepšení známek za služby sexuálního charakteru. Hovoří se, že měl dokonce vytvořen určitý ceník. V hodinách vedl oplzlé řeči. Po podání stížnosti byl okamžitě vyhozen, souzen a má zákaz učit. Než však rozsudek nabyl účinnosti, stihl tento pán působit na jiné škole. Druhá škola oplzlé řeči tělocvikáře na denním pořádku. Naštěstí nic víc. Ovšem jiný, teď už bývalý, učitel měl a má vztahy se studentkami (s jednou dokonce stále žije). Obvykle kontakt s více studentkami zároveň. Krom toho posílal nevhodné zprávy studentkám přes sociální sítě. Od dnes ti to slušelo, přes nabídku fyzického kontaktu po dickpicky. Ze školy odejit, hned po stížnosti studentek, dohodou bez záznamu. Údajně už má domluvené místo na další škole. Jako otevřená učitelka, ke které mají studentky a studenti blízko, slýchám spoustu smutných příběhů. Bohužel dotčené osoby obvykle nechtějí nic poslat dál a řešit, což plně respektuji. Sama jsem na VŠ, během praxí i v pracovním životě zažila sexuální obtěžování. Také jsem ho nehlásila, nedopadlo by to v můj prospěch.
Řešila to škola? Jak?
Pokud se situace dostala až do ředitelny, byla řešena ukončením působení pedagoga na škole. Bohužel často to je veřejné tajemství, které vedení buď neví nebo ignoruje. To nejsem schopná posoudit.
Řešili jste to vy? Jak?
Na přání obětí ne. Vždy jsem jim ale plně k dispozici. Oběti, které nakonec stížnost podaly, chodily za mnou pro psychickou podporu.
Došlo na škole, kde jste vyučovali, k něčemu takovému?
Došlo k tomu na několika školách, kde jsem působil/působila
Jak jste se o situaci dozvěděli?
bylo to veřejně známé (ne tajemsví), svěřily se mi studjící, obrátil se na mne vyučující, který to chtěl řešit
Sdílený příběh
Těch situací bylo mnoho. Typický scénář byl muž učitel, obtěžování se dělo na škále od nevhodných komentářů, sexistických vtipů, zvýhodňování podle pohlaví u zkoušení až po nevyžádané zprávy, doteky, až po vztahy se studentkami o kterých dost lidí ve sboru vědělo.
Řešila to škola? Jak?
Jak na které škole. Nikdy nedošlo k okamžitému rozvázání pracovního poměru, nejčastěji rozhovory, výstrahy, další šance...
Řešili jste to vy? Jak?
Ano, rozhovory s těmito kolegy nebo přímo i upozorňováním a tlakem na vedení školy. Často to bylo ale chápano tak, že když nemáme přímé důkazy, nedá se s tím nic dělat, bohužel nikdy nepřišla stížnost ani trestní oznámení ze strany rodičů. Od žáků jsme měli informace v anonymní podobě.
Došlo na škole, kde jste vyučovali, k něčemu takovému?
Docházelo k tomu na stejné škole opakovaně
Jak jste se o situaci dozvěděli?
Bylo to veřejně známé (ne tajemsví)
Sdílený příběh
Bývalý ředitel školy má za manželku svou studentku. Shodou okolností jeho zástupkyně se zase coby studentka dala dohromady s jedním z učitelů, měli i rodinu
Řešila to škola? Jak?
Ne, vztah se žákyní navázal ředitel a že i další jeho kolega měl vztah se žákyní tedy samozřejmě neřešil
Řešili jste to vy? Jak?
V době, kdy tyto vztahy byly navázány, jsem na škole nepůsobila. Myslím ale, že tím, že takové vztahy "posvětil" ředitel, se staly normou
Došlo na škole, kde jste vyučovali, k něčemu takovému?
Docházelo k tomu na stejné škole opakovaně
Jak jste se o situaci dozvěděli?
Bylo to veřejně známé (ne tajemsví)
Sdílený příběh
Bývalý ředitel školy má za manželku svou studentku. Shodou okolností jeho zástupkyně se zase coby studentka dala dohromady s jedním z učitelů, měli i rodinu
Řešila to škola? Jak?
Ne, vztah se žákyní navázal ředitel a že i další jeho kolega měl vztah se žákyní tedy samozřejmě neřešil.
Řešili jste to vy? Jak?
V době, kdy tyto vztahy byly navázány, jsem na škole nepůsobila. Myslím ale, že tím, že takové vztahy "posvětil" ředitel, se staly normou
Došlo na škole, kde jste vyučovali, k něčemu takovému?
Docházelo k tomu na stejné škole opakovaně
Jak jste se o situaci dozvěděli?
V jednom případě jsem se to dozvěděla od dětí, nastoupila jsem místo tohoto učitele a v druhém případě jsme to trochu tušili, ale rozsah jsme se dozvěděli až co byl kolega odejit na dohodu
Sdílený příběh
1. Učitel na 2.stupni, nevhodné poznámky k žačkám, např. ty skončíš u tyče (7.třída), na jiné demonstroval použití guillotiny a komentoval poprsí, s dalšími si psal soukromé zprávy. Žačky si na to dost stěžovaly, ale bylo to bagatelizováno, i od kolegů, že prý nevhodný humor. Ani mě se pak nepodařilo vysvětlit některým žákům (chlapcům), že to bylo špatně. Pro ně to byly vtipy. Však se i holky smály. Ale to, že se smály, protože se styděly a nevěděly, co jiného dělat... 2. Stejná škola, učitel na 1.stupni. určitě 3.-5.třídy. nevhodné doteky, sezení na klíně, noční zprávy, že mu je smutno, facetime hovory s dětmi z 1.stupně. to je jen co prosáklo, myslím si, že toho bylo o dost víc.
Řešila to škola? Jak?
2. Několik let (!) to řešili domluvou, nakonec odešel na dohodu, když si stěžovali rodiče. Ale veřejně to bylo ututláno. Přitom určitě v tomro případě to dle mého bylo na oznámení policii. Ale i zřizovatel školy radil nezveřejňovat a nehlásit. Takže oba učí někde jinde. A pokud vím, tak se to takto děje i na dalších školách a je to děsivé.
Řešili jste to vy? Jak?
1.případ mám z doslechu, takže ne. 2.ne, vím, že i když bych to nahlásila anonymně, vedení by zjistilo, že jsem to hlásila já.
Došlo na škole, kde jste vyučovali, k něčemu takovému?
Docházelo k tomu na stejné škole opakovaně
Jak jste se o situaci dozvěděli?
Svěřil/svěřila se mi studující osoba
Sdílený příběh
Tělocvikář na naší škole si zval děvčata z 9. ročníku do kabinetu, speciálně si je také bral na ozdravné pobyty, kam jezdili mladší žáci, jako “pomocnice”. Mezi žákyněmi to bylo veřejné tajemství. Na jiné dívky měl nevhodné komentáře ohledně postavy, spodního prádla atd. Když to se mnou dívky jako s třídní učitelkou řešily a já jsem to postoupila vedení školy, zástupkyně to zametla pod koberec. Děvčata si pak zařídila uvolnění z TV, aby se s ním nemusely setkávat. Naštěstí odešel na jiné místo sám.
Řešila to škola? Jak?
Ne, zástupkyní mi bylo řečeno, ať si jdu promluvit přímo s ním, on vše popřel a pak mi dělal dva roky nepříjemnosti při každé příležitosti.
Řešili jste to vy? Jak?
Dala jsem stížnosti rodičů do zápisu z třídních schůzek, aby se vedení vyjádřilo, k tomu nedošlo. Žákyním jsem poradila schránku důvěry, aby to došlo přímo k řediteli, ale nevím, zda možnost využily nebo zda se ředitel vyjádřil.
Došlo na škole, kde jste vyučovali, k něčemu takovému?
Docházelo k tomu na stejné škole opakovaně
Jak jste se o situaci dozvěděli?
Bylo to "veřejné tajemstí"
Sdílený příběh
Střední pedagogická škola, byla to moje první práce po VŠ. Oba jsme byli třídní učitelé, neumím to přesně popsat ale měla jsem z něj špatný pocit. Chodil s některými studentkami kouřit, šeptali si na chodbách a hihňali se... Bála jsem se tam s někým o tom mluvit, protože to byl bratr ředitelky a pracovala jsem tam přímo ze školy a byl to jen pocit. Když se mi jedna studentka z mé třídy svěřila jak jim na hodině angličtiny zmínil, že mu psala manželka a jak po škole „jdou plodit"" dítě zmínila jsem to starší kolegyni (byla těsně před důchodem). Řekla mi, že to je u něho normální chování a dokonce, že jeho manželka je jeho bývalá studentka, kterou na této škole učil pár let dozadu.
Řešila to škola? Jak?
Ředitelka byla jeho sestra, takže se to nijak veřejně neřešilo.
Řešili jste to vy? Jak?
Párkrát jsem ho upozornila, že si myslím, že překračuje se studentkami hranice ale protože jsem byla ,,nová mladá"" učitelka mávl nad tím rukou a po prvním školním roce mi neprodloužila ředitelka smlouvu."
Došlo na škole, kde jste vyučovali, k něčemu takovému?
Docházelo k tomu na stejné škole opakovaně
Jak jste se o situaci dozvěděli?
Svěřil/svěřila se mi studující osoba"
Sdílený příběh
Vyučující na SŠ udržoval paralelní vztahy s několika studujícími. Ve zprávách na ně vyvíjel nátlak. Po odchodu ze školy, kde jsem pracovala, se jeho chování opakovalo na jeho dalším působišti. Jiný vyučující během hodin TV nahraval dívkypri cvičení na video, které pak nevhodně komentoval, že se jím bude chlubit svým kamarádům.
Řešila to škola? Jak?
První vyučující odešel na dohodu. U druhého se vše vyřešilo domluvou.
Řešili jste to vy? Jak?
Poté, co se mi oběť svěřila, nahlásila jsem to vedení.
Došlo na škole, kde jste vyučovali, k něčemu takovému?
Došlo k tomu v jednom případě
Jak jste se o situaci dozvěděli?
Svěřil/svěřila se mi vyučující
Sdílený příběh
Nový asistent učiteľa bol ku žiakom veľmi priateľský, cez víkend ich zobral na futbal, kupil im pivo, potom zavolal k sebe domov a nútil dievčatá piť, potom chcel aby u ňho ostali spať. Neskôr sme sa dozvedeli že ich aj chytal, posielam im nahé fotky a volal na rande
Řešila to škola? Jak?
Áno, asistenta hneď vyhodili, rodičom bolo odporúčané aby podali tresné oznámenie, neviem či to aj urobili.
Řešili jste to vy? Jak?
Nebolo potrebné
Došlo na škole, kde jste vyučovali, k něčemu takovému?
Došlo k tomu v jednom případě
Jak jste se o situaci dozvěděli?
Svěřil/svěřila se mi studující osoba
Sdílený příběh
Učitelka na těláku říkala studentkám, že jeden jejich spolužák ""stojí za hřích"" a kdyby byla mladší, tak ""by si s ním užila""
Řešila to škola? Jak?
Nikdo to neřešil
Řešili jste to vy? Jak?
Neřešila, zjistila jsem to s velkým odstupem času
Došlo na škole, kde jste vyučovali, k něčemu takovému?
Docházelo k tomu na stejné škole opakovaně
Jak jste se o situaci dozvěděli?
Svěřil/svěřila se mi vyučující
Sdílený příběh
Kolega se mi svěřil a žádal mě o radu, když se mu svěřila žákyně ohledně nevhodných zpráv, které jí psal jiný vyučující. Žáci to brali spíš jako senzaci, nevypadalo to, že by si rozměr problému uvědomovali. Kolegu jsem odkázala na školní poradenské pracoviště, protože jsme v ruce bohužel neměli důkazy a část konverzace byla smazaná.
Řešila to škola? Jak?
Prý to s dotyčným probrali. O výsledku jsme nebyli informováni, dotyčný kolega na škole pokračuje.
Řešili jste to vy? Jak?
Já jsem situaci dál neřešila, protože ji řešil kolega - se zmíněným poradenským pracovištěm, které to následně pravděpodobně předalo vedení školy.
Došlo na škole, kde jste vyučovali, k něčemu takovému?
Docházelo k tomu na stejné škole opakovaně
Jak jste se o situaci dozvěděli?
Bylo to "veřejné tajemstí"
Sdílený příběh
Učitel tělocviku posílal prvačkám, které učil, soukromé zprávy. V nich nabízel intimní schůzky, které doplňoval o obrázky svého nahého těla. Také podobné fotky žádal zpět.
Řešila to škola? Jak?
Vytýkací dopis, učitel již nedostává do úvazku třídy s dívkami.
Řešili jste to vy? Jak?
Neřešil jsem, v té době jsem na škole nevyučoval.